Robin Dunbar – Şu Hayatta Kaç Arkadaş Lazım
Bilim / 16 Ocak 2018

Kitap Adı: Şu Hayatta Kaç Arkadaş Lazım: Dunbar Sayısı ve Diğer Evrimsel Acayiplikler Yazar: Robin Dunbar Yayıncı: NTV Yayınları Sayfa Sayısı: 304 On binlerce yıllık ortak tarihimiz, gündelik hayatımızdaki birbirinden ilginç birçok davranış ve özelliği de şekillendirdi. Dünyanın önde gelen evrimsel biyologlarından Robin Dunbar ve ekibinin gerçekleştirdiği araştırmalar pek çok şaşırtıcı gerçeği ortaya seriyor. Erkeklerle kadınlar renkler konusunda neden bir türlü anlaşamaz? Beyniniz annenizden mi, yoksa babanızdan mı geliyor? Hamilelikte sabah bulantısı (en azından bebeğiniz için) iyi bir şey olabilir mi? Obama’nın seçimden zaferle çıkacağı neden daha en başından belliydi? Pek çoğumuz Cengiz Han’ın soyundan mı geliyoruz? Annelerinin konuştuğu bebekler neden daha çabuk gelişim gösterir? Siyahlar neden süt içemez? İlaçlar, hastalıkları önlemede ne kadar başarılı? Daha akıllı olmak, daha uzun ya da sağlıklı yaşamamızı sağlar mı? Sevgilinizin sizi aldatmayacağından nasıl emin olursunuz?

John Farndon – Zeki Olduğunu Düşünüyor Musun
Bilim / 16 Ocak 2018

Kitap Adı: Zeki Olduğunu Düşünüyor Musun Yazar: John Farndon Yayıncı: NTV Yayınları Sayfa Sayısı: 224 Sence de Hamlet biraz uzun değil mi? Peki bir bilgisayarın vicdanı olabilir mi? İnsan ne zaman ölmüş sayılır? Ya da dünyada kaç kum tanesi vardır? Doğanın doğal olduğunu da kim söyledi? Eğer Kaliforniya’da değilsen, öyle bir yerin var olduğunu nereden biliyorsun? Yoksa sen zeki olduğunu mu düşünüyorsun? Oxford ve Cambridge üniversitelerindeki hocalar, en keskin zekalı öğrencileri bulmak için her yıl birbirinden şaşırtıcı sorular soruyor. Yazar John Farndon da bu sorular arasından ilginç olanları cevaplıyor, bizleri felsefeden fiziğe, edebiyattan logaritmaya kadar uzanan ilginç “akıl” oyunlarına davet ediyor.

Lloyd Spencer – Aydınlanma
Bilim / 16 Ocak 2018

Kitap Adı: Aydınlanma: Aklını Özgürce Kullanmak İçin Çizgibilim Kitap Serisi: Çizgi Bilim Serisi Yazar: Lloyd Spencer Yayıncı: NTV Yayınları Sayfa Sayısı: 176 “Aydınlanma nedir?” nedir sorusuna Kant’ın verdiği yanıt kısa olduğu kadar derindir: Sapere aude! Aklını kullanma cesaretini göster. Peki ama nerede, nasıl başlar Aydınlanma? Kilisenin otoritesinin dışına çıkıp özgürce düşünebilen bu filozoflar kurdukları arkadaşlıklarla başlayan sohbetleriyle vardıkları noktada sadece akıllarını kullanarak mantık ve bilim ile tüm evrenin sırlarını çözebileceklerine inandılar. Voltaire’den Rousseau’ya, Immanuel Kant’tan Benjamin Franklin’e kadar 18. yüzyılın büyük beyinlerinin fikirleri Aydınlanma kitabında…

J.P. Mcevoy – Kuantum Teorisi
Bilim / 16 Ocak 2018

Kitap Adı: Kuantum Teorisi Kitap Serisi: Çizgi Bilim Serisi Yazar: J.P. Mcevoy Yayıncı: NTV Yayınları Sayfa Sayısı: 176 Zor konulara kolay başlangıç için şimdi Cep Kaynağı / Çizgibilim serisi var. Bu kitap, bilimin en heyecan verici, en kışkırtıcı ve elbette ki en gizemli alanlarından birini mercek altına yatırıyor. Kuantum teorisiyle ilgili aklınıza gelen her türlü soruyu eğlenceli bir anlatımla cevaplarken, Schrödinger’in kedisinin diğer kedilerden farkını, atom-altı düzeydeki akıllı parçacıkları, bu yeni teoriye şüpheyle yaklaşan klasik fiziğin kaygılarını, buna karşılık kuantum teorisinin şaşırtıcı derecede tutarlı açıklamalarını bilim yazarı J. P. McEvoy’un dilinden ve ödüllü çizer Oscar Zarate’ın çizgileriyle anlatıyor.

Sargun A. Tont – Solucanlara Piyano Çalan Adam
Bilim / 16 Ocak 2018

Kitap Adı: Solucanlara Piyano Çalan Adam: Bilim ve Bilimcilerin Dünyasında Gezintiler Yazar: Sargun A. Tont Yayıncı: NTV Yayınları Sayfa Sayısı: 264 Bilimin heyecan verici patikalarında, labirentlerinde dolaşmaya pek aşina değiliz. Birçoğumuz için sıkıcı formüller, yaşamaktan ve tabiattan uzak laboratuvarlar, eğlenceden firar etmiş insanlar dünyasıdır bilim. Sargun Ali Tont, Solucanlara Piyano Çalan Adam’da, formüllerdeki hayatı, deneylerdeki tabiatı, bilimcilerdeki emek ve azimle yoğrulmuş eğlentiyi kendi hayatımızın içine taşıyor. Dünyanın saygın üniversitelerinde dersler vermiş, en saygın dergilerinde makaleler yayınlamış, güngörmüş bir bilimcinin, dil dökmüş bir masalcınınki gibi yaşama sevinci taşıyan üslubuyla. Bu kitaptaki makaleler, sevabıyla günahıyla, bilimcileri ve bilimi size sevdirecek; çünkü onları tanıyacak, öğreneceksiniz. Ve merak etmedeki sihiri görüp seveceksiniz. Avare Dolaşma Derneği’ne katılarak başlayabilirsiniz.

John Lloyd & John Mitchinson – Cahillikler Kitabı 1
Bilim / 16 Ocak 2018

Kitap Adı: Cahillikler Kitabı 1: Bilmediklerimiz ve Yanlış Bildiklerimiz Yazar: John Lloyd & John Mitchinson Yayıncı: NTV Yayınları Sayfa Sayısı: 296 Bildiğinizi düşündüğünüz her şey yanlış… Bu kitap, yaygın kanılarla ilgili yanlış bilgilerimizin ve yanlış anlamalarımızın kapsamlı bir listesini sunuyor. Cahillikler Kitabı, filozofların, bilimcilerin ve sokaktaki insanların tarihin büyük bölümünde cevabını aradıkları bir soruya ışık tutuyor: Hakikat nedir, zırva nedir? Thomas Edison herhangi bir şey hakkında yüzde birin milyonda birinden daha az şey bildiğimizi söylüyordu; Mark Twain sadece matematikte uzmanlaşmak için sekiz milyon yıl gerektiğini düşünüyordu. Cahillikler Kitabı da, bilinecek ne varsa bildiklerini düşünenlere, “her şey bu metinde açıklanmıştır, bilmeniz gereken başka hiçbir şey yok” diyenlere meydan okuyor. Siz hâlâ iki tane burun deliğimiz olduğunu, Dünya’nın tek bir uydusunun bulunduğunu, beş duyumuz olduğunu, suyun renksiz olduğunu, Amerika’nın adının Amerigo Vespucci’den geldiğini ya da 36 Osmanlı padişahı olduğunu düşünüyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.

John Lloyd & John Mitchinson – Cahillikler Kitabı 2
Bilim / 16 Ocak 2018

Kitap Adı: Cahillikler Kitabı 2: Hayvanlar Alemi Yazar: John Lloyd & John Mitchinson Yayıncı: NTV Yayınları Sayfa Sayısı: 225 “Hayvanlarla biraz zaman geçirin, yatağınızın altında dolaşanlarla bile… Dünyayı başka türlü görmeye başlayacaksınız.” John Lloyd ve John Mitchinson, “Cahillikler” serisinin ikinci kitabında Hayvanlar Âlemi’ni ele alıyor. Hayvanların eşsiz, sonsuz çeşitlilikteki ve baş döndürücü dünyasını ve hayvanların hiç bilmediğimiz, çoğunlukla hayal bile edemeyeceğimiz özelliklerini gözler önüne seriyor. Hiç durmadan 10 yıl boyunca uçabilen albatrosları, sayı sayabilen ağustosböceklerini, ölülerinin ardından yas tutan kazları, hiç su içmeyen koalaları, 34 tane beyne sahip sülükleri, saatte 300 km hıza ulaşabilen kartalları, 255 yıl yaşayabilen dev kaplumbağaları, kavanozları açabilen ahtapotları ve çok daha fazlasını hayretler içinde okuyacaksınız.

Werner Bartens – Cahillikler Kitabı 3
Bilim / 16 Ocak 2018

Kitap Adı: Cahillikler Kitabı 3: Sağlık Yazar: Werner Bartens Yayıncı: NTV Yayınları Sayfa Sayısı: 256 Kendi sağlığıyla ilgilenmeyen insan yoktur (en kötü ihtimalle sağlımız tehlikeye girdiğinde ilgilenmeye başlarız) ve vücudumuzda olan biten birçok şey sadece sıradan insanlar için değil bilimciler için bile hâlâ bir muammadır. “Cahillikler” serisinin üçüncü kitabı da, sağlığımız hakkında bilmediklerimiz ve yanlış bildiklerimizle devam ediyor. Kitapta biraraya getirilen yanlış bilgilerin ve peşin hükümlerin temeli, alanında önde gelen doktorlar ve araştırmacılar- la yapılan görüşmelere dayanıyor. Tamamı saygın tıp dergilerinde yayımlanan araştırma sonuçlarına dayanan bulgular şu gibi sorulara cevap arıyor: – Kalp krizi aniden mi olur? – Pizza ve hamburger gerçekten sağlıksız mıdır? – Saç boyaları kansere sebep olur mu? – Yağsız beslenme sağlıklı mıdır? – Nezle, öksürük ve ses kısıklığına karşı antibiyotikler faydalı olur mu? – Daha az cinsellik hormonu, daha az arzu anlamına mı gelir? – Antidepresan ilaçlar intiharı önler mi? – Annenin emzirmesi sadece çocuğun yararına mıdır? – Kadınlarda bir G-noktası gerçekten var mıdır? – Televizyon seyretmek gözlere zarar verir mi? – Çok kahve içenlerin kalp krizi geçirme ihtimali daha mı yüksektir? – Cinsel perhiz sperm kalitesini yükseltir mi? – Çok uyumak sağlıklı mıdır? – Yeşil çay kanserden korur mu?

Annemarie Schimmel – Sayıların Gizemi
Bilim / 14 Ocak 2018

Kitap Adı: Sayıların Gizemi Yazar: Annemarie Schimmel Yayıncı: Kabalcı Yayınevi Sayfa Sayısı: 292 Hangi sayı dişi hangisi erildir? Ayın döngüleri neden bizi bu kadar etkiler? Şansımız daima seçtiğimiz sayılara mı bağlıdır? Yaradılışı anlamak için 1’i, evreni kavramak için önce 2’yi mi anlamak gerekir? Annemarie Schimmel bu kitabında, sayıların binlerce yıldır hayatımızın her köşesinde anlamlarını nasıl koruduklarını, farklı inançlarda, kültürlerde ve  coğrafyalarda bazen batıl bir inanç, bazen dini bir ritüel bazen de bir şiir dizesi olarak karşımıza çıktığını hikâyeleriyle anlatıyor. Birdenbire her şeyin, her şeye nasıl gizlice bağlı olduğunu öğreneceksiniz.   “Sayıların gizemli tarihinde enfes bir kültürlerarası yolculuk. Bu harika araştırmayı bitirdiğinizde kendinizi göğün yedinci katında hissetmekle kalmayacaksınız, neden orada olduğunuzu da anlayacaksınız.” -The New York Times-   “Harikulade bir araştırma, farklı kültürler arasında göz kamaştırıcı bir güç gösterisi.” -Spectrum Review Supplement-

John O’M Bockris & T. Nejat Veziroğlu & Debbi Smith – Güneş Enerjisi
Bilim / 2 Ocak 2018

Kitap Adı: Güneş Enerjisi Yazar: John O'M Bockris & T. Nejat Veziroğlu & Debbi Smith Yayıncı: İletişim Yayınları Sayfa Sayısı: 112 Cep Üniversitesi’nin bu kitabı, John. O’M. Bockris, T. Nejat Veziroğlu ve Debbi Smith’in Güneş Enerjisi adlı yapıtı.. Cep Üniversitesi, İnsan Hakları’ndan Genetik’e, Kanser’den Ortak Pazar’a, Alkolizm’den Kapitalizm’e, İstatistik’ten Cinsellik’e kadar uzanan geniş bir bilgi alanında hem zahmetsiz hem verimli bir gezi için ideal “mekân”.

Andre Cailleux – Jeoloji Tarihi
Bilim / 2 Ocak 2018

Kitap Adı: Jeoloji Tarihi Yazar: Andre Cailleux Yayıncı: İletişim Yayınları Sayfa Sayısı: 127 Bu kitabın amacı, jeolojinin nasıl ortaya çıktığını, nasıl geliştiğini ve bugün insanların yaşamında nasıl son derece önemli bir rol oynadığını sergilemektir. Başlıca sonuçlar hangi sıra ile elde edildiler, yöntemler ve kavramlar nasıl geliştiler, bunlar hangi koşullarda ve hangi güçlüklere karşın oldular, belirtilmeye çalışılacaktır. Jeoloji hangi yöne gidiyor, jeolojiden hangi koşullarda ne beklenebilir, vurgulanacaktır. Ana hatlar ortaya konacak, bunlar kendi çağlarının çerçevesine, diğer bilimlerdeki gelişmelerin arasına ve ayrıca toplumların ve zihniyetlerin çevresine yerleştirilecektir. Ne yazık ki çok sayıda olan yanılgılı düşüncelerden söz edilmeyecektir; fakat özellikle nasıl aşıldıklarını göstermek amacıyla, büyük engel oluşturmuş olanlar söz konusu edilecektir. … Cep Üniversitesi’nin bu kitabı, André Cailleux’nün Jeoloji Tarihi adlı yapıtı… Cep Üniversitesi, İnsan Hakları’ndan Genetik’e, Kanser’den Ortak Pazar’a, Alkolizm’den Kapitalizm’e, İstatistik’ten Cinsellik’e kadar uzanan geniş bir bilgi alanında hem zahmetsiz hem verimli bir gezi için ideal “mekân”.

Pierre Oleron – Zeka
Bilim / 1 Ocak 2018

Kitap Adı: Zeka Yazar: Pierre Oleron Yayıncı: İletişim Yayınları Sayfa Sayısı: 111 Zeka sözcüğü için önerilen tanımlar çok çeşitlidir. Bu da zekanın, kesin belirlenmiş olgu kategorisiyle doğrudan bir bağlantıya sokulmayacağını kanıtlar. Zeka kelimesini tanımlamak, zekayı tanımlamak demek değildir. Çeşitli olay ve etkinlik gruplarının betimlenmesi ve kuramı zekanın yerini aldığından, bilimsel statüye ulaşmış bir psikolojide zekanın yerinin olmadığını iddia etmek hiç de çelişkili değildir. Zekanın tanımı bizi kuramsal incelemelerin yanı sıra, gözlem, karşılaştırma ve deneyim sonuçlarına götürür. Zeka konusunu ele almak, böylece elde edilen bilgileri gözler önüne sermek, ya da en azından başka bilgilerin edinilmesine ilişkin perspektifleri kazandırmaktır.

Jean-Paul Haton & Marie-Christine Haton – Yapay Zeka
Bilim / 1 Ocak 2018

Kitap Adı: Yapay Zeka Yazar: Jean-Paul Haton & Marie-Christine Haton Yayıncı: İletişim Yayınları Sayfa Sayısı: 125 Zaten oldukça tartışmalı olan Yapay Zeka (YZ) terimi birçok karışıklığa ve yanlış yorumlara yol açmaktadır. Zeka kavramının kendisinin karmaşık ve göreceli olması nedeniyle YZ’nin bilimsel yönteminin ne olduğunu tanımlamak kolay değildir. YZ birbirini bütünleyen iki bakış açısına göre ele alınabilir: -Biri, bilgisayarın bir model veya teoriyi test etmek için oluşturum aracı olarak kullanıldığı, zekanın çalışma biçimlerinin incelenmesini kapsar; bu bakış açısı tanımaya dair bir tür yöntem ortaya koyar; – Daha pragmatik olan diğeri, bilgisayarı, genellikle insan zekasına özgü kapasitelerle donatmak üzere sarfedilen çabalarla ilgilidir; bilgilerin edinilmesi, algılama (görme, işitme), düşünme, karar verme vs. Daha sıkça karşılaşılan, bu ikinci bakış açısıdır. Bu bakış bir bilgisayar programı aracılığı ile zekice tutumları yarıştırmaktan oluşur, bununla birlikte insanın söz konusu işleyişinin aynısını yansıtmaz. İnsana özgü mekanizmalar hakkında daha iyi bir bilgi, enformatik sistemlerin performanslarını arttırmaya elverdiği ölçüde söz konusu iki yaklaşım oldukça birbirini tamamlayıcı özelliktedir. YZ, tekniklerini kullandığı enformatiğin ileri bir dalı olarak ortaya çıkar; buna karşılık enformatik yavaş yavaş YZ’nin bilgilerini kendine mal eder. Bu, YZ’nin çok disiplinli olma özelliğinden bir şey götürmez; YZ bu kitabın tümünde de görüleceği gibi birçok bilim ve tekniğin kesişme noktasıdır.

Adrian Berry – Sonsuzluğun Kıyıları
Bilim / 30 Aralık 2017

Kitap Adı: Sonsuzluğun Kıyıları Yazar: Adrian Berry Yayıncı: Tübitak Yayınları Sayfa Sayısı: 347 Tarihin sahibi kim? Fransız Devrimi’nin nedeni 1783’teki bir volkan patlaması olabilir mi? Bilgisayar programları edebiyat uzmanı olabilir mi? Evimizin bir odasında bir evren yaratabilir miyiz? Bir koridor hem eğri hem düz olabilir mi? Londra’da yayınlanan Daily Telegraph gazetesinde 1977 yılından beri popüler bilim yazıları yazan Adrian Berry’nin makalelerinin derlendiği Sonsuzluğun Kıyıları ele aldığı konuların çeşitliliğiyle okuyucuyu bilimin dünü, bugünü ve yarını üzerinde düşünmeye çağırıyor.

John Banville – Kepler
Bilim / 14 Aralık 2017

Kitap Adı: Kepler Yazar: John Banville Yayıncı: Kabalcı Yayınevi Sayfa Sayısı: 240 1571’de Almanya’da doğan astronom Johannes Kepler, din savaşlarının o karanlık günlerinde gezegenlerin hareket yasalarını, özellikle de güneşe olan uzaklıklarıyla dönüm süreleri arasındaki ilişkiyi sabitleyen evrensel üçüncü yasayı keşfederek büyük bir matematikçi ve astronom olarak ünlendi. Kopernik’in modern tarihin açılışını simgeleyen güneş merkezli evren devrimi ancak bu keşiflerle tamamlanmıştır. Banville, Keplerin astronom Tycho Brahe ve Galileo Galilei ile paylaştığı ve yoksullukla, imparatorların tiranca güçleriyle hayat bulan parlak ve acımasız Rönesans dünyasını benzersiz bir kurgu gücü ve çarpıcı ayrıntılarla canlandırıyor. Sonuç, tarihsel edebiyatın büyüleyici bir örneği, dehayı her yönüyle değerlendiren bir başyapıt.