Neal Stephenson – Elmas Çağı
Bilimkurgu / 8 Temmuz 2018

Kitap Adı: Elmas Çağı Yazar: Neal Stephenson Yayıncı: Altıkırkbeş Basın Yayın Sayfa Sayısı: 568 Hugo ve Locus ödüllerini alması bir yana Stephenson BK dünyasına; nanoteknolojinin hüküm sürdüğü bir gelecek yapılanmasına sosyal sınıf, etnisite ve sunizeka’nın doğası etrafında yepyeni bir terminoloji ile girerken Cyber-Punk’ın ötesine geçerek Post -CyberPunk’ı başlatıyor. Stephenson’un matematik, teknoloji, felsefe ve bilimi edebiyatlaştırdığı noktada okuruna Quentin Tarantino tadı vermekten de geri durmuyor!

Isaac Asimov – Ben Robot
Bilimkurgu / 7 Temmuz 2018

Kitap Adı: Ben Robot Yazar: Isaac Asimov Yayıncı: İthaki Yayınları Sayfa Sayısı: 248 Ünlü bilimkurgu yazarı Isaac Asimov’un bilimkurguya en büyük katkısı Üç Robot Kanunu’dur. Üç Robot Kanunu’na göre; -Robotlar, insanlara zarar veremez ya da eylemsiz kalarak onlara zarar gelmesine göz yumamaz. -Robotlar, Birinci Kanun’la çakışmadığı sürece insanlar tarafından verilen emirlere itaat etmek zorundadır. -Robotlar, Birinci ya da İkinci Kanun’la çakışmadığı sürece kendi varlıklarını korumak zorundadır. Ben, Robot’ta, Isaac Asimov en ünlü 9 robot öyküsünü toplamıştır. Bu öyküler, gelecek nesillerin robot öyküleri için bir yol gösterici olmuş, bilimkurguda robotun ciddiye alınmasını sağlamıştır. Asimov, bu öykülerle konuşma yetisi olmayan robotlardan insanlığın iyiliğini gözeten makinelere kadar, robot tarihinin izini sürüyor. Ben, Robot 25 sene sonra yeni edisyonuyla, İthaki Bilimkurgu Klasikleri dizisinin bir parçası olarak geri dönüyor.

Isaac Asimov – Galaksi Şeytanları
Bilimkurgu / 7 Temmuz 2018

Kitap Adı: Galaksi Şeytanları Yazar: Isaac Asimov Yayıncı: Altın Kitaplar Sayfa Sayısı: 204 Kİtabın içerisinde 5 tane bilimkurgu hikayesi yer almaktadır. Galaksi Şeytanları Karanlık Bir Dünya C. Borusu Yeşil Lekeler Ayıklama

Isaac Asimov – Güneşin Tanrıları
Bilimkurgu / 7 Temmuz 2018

Kitap Adı: Güneşin Tanrıları Yazar: Isaac Asimov Yayıncı: Altın Kitaplar Sayfa Sayısı: 256 Solaria gezegeninde iki yüz yıldan bu yana ilk kez bir cinayet işlenmişti. Solaria teknolojik açıdan uzayın en gelişmiş ülkelerinden biriydi. Ve uygarlıklarının temeli de esirler değil robotlardı. Elijah Baley cinayetin esrarını çözmek üzere Solaria’ya çağırıldı. Kendi hükümeti de Elijah’tan bazı önemli sırları öğrenmesini istiyordu. Elijah Baley bu görevin güçlüklerini bilmekteydi. Ama Güneşin Tanrıları’nı hiç düşünmemişti.

Isaac Asimov – Çelik Mağaralar
Bilimkurgu / 7 Temmuz 2018

Kitap Adı: Çelik Mağaralar Yazar: Isaac Asimov Yayıncı: Başkan Yayınları Sayfa Sayısı: 247 Dünya hem vardı hem yoktu…İnsanlar hem yaşıyorlardı, hem de yaşamıyorlardı. Dünya artık, çelik mağaralarla dolu yabancı bir gezegendi. İnsanlar da, bu mağaraların içinde yaşamaya adeta mahkumlardı. Açık havaya çıkmaktan güneşi görmekten korkuyorlardı. Nüfusun hızla artması, kaynakların giderek tükenmesi de ayrı bir sorundu. Başka dünyalardan gelen kusursuz ve kendini beğenmiş “Uzaycılar” dünyayı robotlara dayalı bir ekonominin kurtaracağına inanıyorlardı. “Ortaçağcılar” adı verilen bir grup dünyalı ise eskiye, yani toprağa dönülmesinden yanaydı. “Uzaycı” bir robot uzmanının öldürülmesiyle, gerginlik doruğa çıkmıştı. Kusursuz bir cinayet işlenmişti. Bu cinayetin esrarı çözülmezse çılgın katil tüm galaksiyi yokedebilirdi. Durum, gerçekten endişe vericiydi ve zaman insanlığın aleyhine ilerliyordu.

Isaac Asimov – Hedef Beyin
Bilimkurgu / 7 Temmuz 2018

Kitap Adı: Hedef Beyin Yazar: Isaac Asimov Yayıncı: Altın Kitaplar Sayfa Sayısı: 384 Mikroskobik bir denizaltı ölüm halindeki bi bilim adamının beynine girmek üzere yola çıkar. Dünya tarihindeki en önemli bilimsel ilerlemeyi sağlayacak olan sır, bu bilim adamının beyninde gizlidir.

Isaac Asimov – İkinci Vakıf
Bilimkurgu / 7 Temmuz 2018

Kitap Adı: İkinci Vakıf Kitap Serisi: Vakıf Serisi 3. Kitap Yazar: Isaac Asimov Yayıncı: İthaki Yayınları Sayfa Sayısı: 272 Hugo Tüm Zamanların En İyi Serisi Ödülü 1941 yılında genç bir bilim insanı ve yazar olarak Isaac Asimov, Edward Gibbon’ın yazdığı Roma İmparatorluğu’nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi’nden etkilenerek çağının çok ötesinde bir destan yazdı: Galaktik İmparatorluk’un çöküşü ve feodalizmin dönüşü, İkinci Galaktik İmparatorluk dönemindeki güvenli ortamdan geçmişe bakan bir bakış açısıyla anlatıldı. İşte bu süreç sonucunda “Tarih tahmin edilebilir mi?”, “Toplum nasıl yönetilmeli?” ya da “İmparatorluklar neden yükselir ve çöker?” gibi soruları sormaktan çekinmeyen destansı Vakıf Serisi ortaya çıktı. Katır, Galaksi’yi fethetmişti, en azından büyük bir kısmını. Birinci Vakıf’ın liderleri ya öldürülmüş ya da taraf değiştirmişti. Ancak İkinci Vakıf’ın varlığı Katır’ı hâlâ huzursuz ediyordu. Sır gibi saklanan Vakıf’ın yeri, Galaksi’deki “Yıldız Sonu”ndaydı; peki ama burası neresiydi? Ya da bu Vakıf gerçekten mevcut muydu? Katır, artık en sadık generali olan ve an itibariyle beyni yıkanmış eski direniş lideri ile zihni hâlâ özgür, hırslı genç Bail Channis’i Vakıf’ın yerini bulmak için görevlendirmişti. Ama arayış içindekiler yalnızca onlar değildi. Seldon’ın planını kendinden büyük pek çok kişiden daha iyi anlayan 14 yaşındaki Arkady Darrell da Vakıf’ın peşindeydi…

Isaac Asimov – İşte Tanrılar
Bilimkurgu / 7 Temmuz 2018

Kitap Adı: İşte Tanrılar Yazar: Isaac Asimov Yayıncı: Altın Kitaplar Sayfa Sayısı: 343 22. yüzyılda dünya bilinmeyen bir kaynaktan sınırsız enerji elde etmeyi başarır. Paralel bir evrende yaşayan uzaylılardan geldiği anlaşılan ve dünyadaki bilim adamlarının ne olduğunu tam olarak çözemedikleri bu enerjinin bir bedeli vardır. Dünya bu paralel evrenden enerji çekmeye devam ederse önce güneşin, sonra ise dünyanın sonu gelecektir.

Isaac Asimov – Jupiteri Satıyorum
Bilimkurgu / 7 Temmuz 2018

Kitap Adı: Jupiteri Satıyorum Yazar: Isaac Asimov Yayıncı: Altın Kitaplar Asimov’un en sevilen kısa öykülerinden derlenmiştir. Ve bu kitap sizi uzayda bilinmeye götürürken Asimov’un neden zirvede olduğu sorusuna açık bir cevap getirmektedir. ( Kitap Gündeminden )

Isaac Asimov – Kan Damarlarında Yolculuk
Bilimkurgu / 7 Temmuz 2018

Kitap Adı: Kan Damarlarında Yolculuk Kitap Serisi: Uzay Serisi 8. Kitap Yazar: Isaac Asimov Yayıncı: Okat Yayınları Sayfa Sayısı: 224 Okat uzay serisinin sekizinci ve son derece güzel bir romanı. Benes adında bir bilim adamı ajan Grant eşliğinde ABD’ye getirilir. Bilim alanındaki bilgisinden yararlanılacaktır. Ancak bir saldırıya uğrar ve beyninde bir pıhtı olur. Bunu çözmek için Grant, Doktor Duval ve asistanı Cora, bilim adamları Owens ve Michaels ile birlikte küçültülerek kan damarları üzerinden giderek pıhtıyı lazer ile yok edeceklerdir. Ancak ekibin içerisinde karşı tarafın bir ajanı vardır. Ama bu ajan kimdir ve ekip Benes’i başarılı bir şekilde kurtarabilecek midir? Küçültme işlemi sadece bit saat sürecektir ve süre dolduğunda eğer çıkmamış olurlarsa damarların içinde büyüyerek adamı öldüreceklerdir. Soluksuz okunan bir roman.

Isaac Asimov – Karadul Bulmacaları
Bilimkurgu / 7 Temmuz 2018

Kitap Adı: Karadul Bulmacaları Yazar: Isaac Asimov Yayıncı: İnkılap Kitabevi Sayfa Sayısı: 236 İlk Karadul hikayem ”Açgözlü Kıkırdama” 1971 yılında yazılmış ve Ocak 1972′ de Ellery Queen’ in Gizemli Hikayeler Dergisi’ nde yayınlanmıştı. Karadulları tek bir hikaye olarak yazmıştım, ancak Elleriy Queen’ in iki yazarından biri olan Frederic Dannay bunun çok güzel bir seri olacağını belirtince ben de yazmaya devam ettim. Yazdığım altmış civarındaki Karadul hikayelerini on ikişer hikayelik kitaplar olarak beğeninize sunduk.

Isaac Asimov – Tanrılar ve İmparatorlar
Bilimkurgu / 7 Temmuz 2018

Kitap Adı: Tanrılar ve İmparatorlar Kitap Serisi: İmparatorluk Serisi 1. Kitap Yazar: Isaac Asimov Yayıncı: Altın Kitaplar Sayfa Sayısı: 247 Rahat, temiz hava gemisini ve esrarengiz boşluğu terk edeli haftalar geçmişti. Seyyareler Arası Boşluk Analiz Bürosuna raporunu verip hemen boşluğa dönmek istemişti, halbuki uzun zamandır ellerinden kurtulamamıştı. Çayını son damlasına kadar bir yudumda içtikten sonra masada oturan diğer adama: — Beni daha fazla tutamazlar, hemen gitmeliyim, dedi. Diğer adam da kararını vermişti, İlk mektuplarına hâlâ bir cevap gelmemişti. Bu adamı da elinden çıkarmak hâlâ işine gelmiyordu. Cebindeki ufak siyah aletle oynayarak cevap verdi: — Vaziyet çok nazik, acele karar vermeğe gelmez. — Bir seyyarenin imha edilmesi mevzuu bahis, Zühre halkına vaziyeti ilân etmeni istiyorum. — Fakat bu imkânsız. Kargaşalığa sebebiyet veririz. — Başında bunu yapacağına söz vermiştin, — Evet, ama sonra kararımı değiştirmem icap etti. — Boşluk Analiz Bürosunun adamı halâ gelmedi. — Biliyorum. Krizi önlemek için hazırlık yapıyorlar. Bir, iki güne kadar gelirler, — Yine mi bir iki gün! Daha hesaplarıma bile bakmadılar, Anlaşılan, kimse sözlerime inanmıyor. Size tekrar söylüyorum: Merih tahrip olacak!

Isaac Asimov – Uğursuz Gezegen Galactica
Bilimkurgu / 7 Temmuz 2018

Kitap Adı: Uğursuz Gezegen Galactica Kitap Serisi: İmparatorluk Serisi 3. Kitap Yazar: Isaac Asimov Yayıncı: Başkan Yayınları Sayfa Sayısı: 239 Joseph Scwartz Arz’ın tanıdık yüzünden tamamiyle kaybolmadan iki dakika kadar önce Chicago’nun banliyölerinden birinde güzel bir sokakta ilerliyor ve kendi kendine şair Browning’in dizelerini tekrarlıyordu.

Isaac Asimov – Melezler Venüste
Bilimkurgu / 7 Temmuz 2018

Kitap Adı: Melezler Venüste Yazar: Isaac Asimov Yayıncı: Altın Kitaplar Sayfa Sayısı: 224 Isaac Asimov 1920 yılında Rusya’da doğdu. Amerika’ya göçüp uzun yıllar öğretim üyesi olarak çalıştı. Daha sonra üniversiteden ayrılarak kendini Bilim-Kurgu’ya adadı ve ölümüne kadar sayısız eserler verdi. ‘Melezler Venüs’te Asimov’un en sevilen kısa öykülerinden derlenmiştir.

Isaac Asimov – Sonsuzluğun Sonu
Bilimkurgu / 7 Temmuz 2018

Kitap Adı: Sonsuzluğun Sonu Yazar: Isaac Asimov Yayıncı: Monokl Yayınları Sayfa Sayısı: 240 “Sonsuzluğun Sonu” bir bilimkurgu dehasının kaleminden, her sayfasında heyecanlandıran, şaşırtıcı dönüşlerle okuyucunun nefesini kesen unutulmaz bir klasik. Zamana, Sonsuzluğa ve Gerçekliğine ilişkin sarsıcı bir arayış: Sonsuzluğun sınırlarında, zamanın kıyılarında bir aşk ve kurtuluş öyküsü. Bilimkurgunun kurucusu sayılan Asimov aşılamamış kavrayışı ve kurgularıyla dünya edebiyatını ve bilimini büyülemeye devam ediyor. Sonsuzluğun Sonu, aşkın zamanlar aşan gücünün öyküsü. “Asimov’un en etkili eseri. Bir bilimkurgu başyapıtı.” -Locus- “Bu zaman yolculuğu öyküsü edebiyat çevrelerince Asimov’un en dahiyane eseri olarak kabul ediliyor.” -Entertainment Weekly- “Modern bilimkurgunun en sarsıcı başarılarından birisi. ” -The Times- “Aşılamayacak kadar iyi fikirlerle dolu … inanılmaz.” -Damon Knight- ‘Hala yaşayan büyük bir hayal gücünün ürünü.” -Daily Telegraph- “Sonsuzluğu dolaylı bir yoldan keşfettik. Önce Gerçekliklerin hesabını geliştirdik ve kendi Gerçekliğimizi test ettik. Çok küçük bir olasılığın sonucu olan bir Gerçeklikte yaşadığımızı bulunca hayrete düştük.” “Ne yazık ki, Galakside yalnız değiliz. Başka gezegenleri olan yıldızlar var, biliyorsun. Hatta başka zekâlar. En azından bizim Galaksimizde insandan daha eski olan yok, ama insanoğlunun Dünya’da kaldığı 125.000 Yüzyıl boyunca daha genç zekâlar bizim düzeyimize geldiler, hatta bizi geçtiler. Yıldızlararası seyahati geliştirip, Galaksiyi sömürgeleştirdiler.”