Miguel de Cervantes Saavedra – Don Kişot
Çocuk / 19 Kasım 2017

Kitap Adı: Don Kişot Yazar: Miguel de Cervantes Saavedra Yayıncı: Yapı Kredi Yayınları Sayfa Sayısı: 292 Don Kişot’u bilirsiniz, hani şu ince-uzun, sakallı, şövalye romanları okuya okuya sonunda şövalye olmaya özenen roman karakteri. Dulcinea del Toboso’ya aşıktır, kendi gibi zayıf, çelimsiz Rocinante adlı bir atı vardır. Seyisi-yardımcısı-dostu Sanço Panza ile atışır sık sık. İşte yeldeğirmenlerine savaş açan bu aşık, yaşlı şövalye, Miguel de Cervantes Saavedra’nın yazdığı bu romanın başkahramanıdır. Edebiyatta roman türünün başlangıcı sayılan ve birinci bölümü 1605 yılında yayımlanan İspanyol edebiyatının bu başyapıtı, yayımlandığı günden beri pek çok dile çevrildi, defalarca basıldı. Elinizdeki bu kitap, Türk edebiyatının önemli yazarlarından Reşat Nuri Güntekin tarafından Don Kişot’un kısaltılmış, Fransızca bir versiyonundan çevrildi. Kitapta yer alan resimler, Gustave Doré’nin Don Kişot için yaptığı gravürlerden seçildi. “Okur” olacak kişinin mutlaka okuyacağı kitaplar arasında yer alır Don Kişot. Bir başka deyişle Don Kişot’u okumamış kişi “okur-yazar” sayılmaz.

Daniel Defoe – Robinson Crusoe
Çocuk / 30 Eylül 2017

Kitap Adı: Robinson Crusoe Yazar: Daniel Defoe Yayıncı: Yapı Kredi Yayınları Sayfa Sayısı: 632 Kitap, İngiltere’de yaşayan orta halli bir ailenin en küçük oğlu olan Robinson Kreutzner’in dünyayı gezme hayalleri ile çıktığı yolculukları ve bu sırada karşılaştığı olayları anlatır. Bu yolculuklar sırasında, seyahat ettiği gemi batınca ıssız bir adada 28 yıl tek başına yaşamak zorunda kalır. Sonradan eklenen ve Robinson Crusoe’nun Yeni Serüvenleri adı verilen ikinci kitapta, Robinson döner. Burada bir süre kaldıktan sonra yine denize açılır. Madagaskar’dan, Çin’e Rusya’ya geçerek İngiltere’ye döner. Bu yolculuklarda ticaret yapar ve kendi kültürünü bu ülkelerinkiyle karşılaştırır. Kitapta dürüstlük, cesaret, özveri, yaratıcılık, dayanışma ve serüven duygusu gibi kavramlar işlenmekte. Akşit Göktürk’ün titiz çevirisiyle tam metin ve tek cilt halinde yayımlanan Robinson Crusoe’ nun yeni baskısı, Grandville’in illüstrasyonları ve özenli bir baskıyla sunuluyor.

Elisabeth M. Dodge – Gümüş Patenler
Çocuk / 27 Eylül 2017

Kitap Adı: Gümüş Patenler Yazar: Elisabeth M. Dodge Yayıncı: İnkılap Kitabevi Sayfa Sayısı: 143 Yıllar ve yıllar önceydi. Hollanda’nın şirin bir kentinde eylül sabahıydı. Hava soğuktu ve ortalık yeni aydınlanıyordu. Ama ufuktaki kurşuni duman yavaş yavaş aralanıyordu. Üreticilerü sevinçle, yeni doğan güne hazırlanıyorlardı.

Ferenc Molnar – Pal Sokağı Çocukları
Çocuk / 18 Eylül 2017

Kitap Adı: Pal Sokağı Çocukları Yazar: Ferenc Molnar Yayıncı: Yapı Kredi Yayınları Sayfa Sayısı: 244 Nemecsek, Boka ve Pál Sokağı’nın öbür çocukları 1907 yılında Budapeşte’nin yoksul Józsefváros semtinden yola çıktılar. Bugün artık bütün dünyada tanınıyorlar. Bugüne kadar her yaştan milyonlarca insan onların dokunaklı hikâyesini okudu; tıpkı Budapeşteli çocuklar gibi onlar da Boka’nın cesaretine hayran oldu, Nemecsek’in ürkek ama kararlı kahramanlığı karşısında gözyaşlarını tutamadı. Şimdi artık Pál Sokağı Çocukları’nın Arsa’sında kocaman çok katlı evler var. Ama ne gam: Dünyanın bütün çocukları Pál Sokağı’ndandır!

Gülten Dayıoğlu – Ölümsüz Ece
Çocuk / 5 Eylül 2017

Kitap Adı: Ölümsüz Ece Yazar: Gülten Dayıoğlu Yayıncı: Altın Kitaplar Sayfa Sayısı: 150 İnsanoğlu, çağlar boyunca hep doğanın, dünyanın, evrenin gizemini çözmeye çabaladı. Bu yolla uygarlığın doruğuna ulaştı. Ama, yine de evrendeki tüm gizler çözülmüş değil. Gizemlerle dolu Ölümsüz Ece Olayı, uygarlığın beşiği sayılan Anadolu’da ortaya çıktı. Ölümsüz Ece’nin, üçbin yıllık yaşam serüveninin coşkusu, giderek tüm dünyayı sardı.

Reşat Nuri Güntekin – Akşam Güneşi
Çocuk / 25 Ağustos 2017

Kitap Adı: Akşam Güneşi Yazar: Reşat Nuri Güntekin Yayıncı: İnkılap Kitabevi Sayfa Sayısı: 117 Onu ilk defa bir haziran günü Sazlı Pınar yolunda gördüm. Viran bir köprünün başında köylülerle konuşuyordu. Yanında dizgini boynuna bırakılmış bir kula at vardı. Yanından geçerken selam verdik. Jandarma arkadaşım: – Keyifler iyidir inşallah Bey, dedi. – Çok şükür çavuş… Sen de iyisin ya? Biraz önümden giden ihtiyar jandarma, köprünün öte başında atını durdurdu, beni bekledi. Eski bir çizme gibi sert ve kırışıklarla dolu yüzünde memnun bir gülümseme vardı: – Şu adamı gördün mü Doktor Bey, dedi. Hani Cenabı Hak, Kitabında Hazret-i Peygamber’in son peygamber olduğunu yazmasaydı ben, bu adama peygamber derdim.

Aziz Nesin – Borçlu Olduklarımız
Çocuk / 22 Temmuz 2017

Kitap Adı: Borçlu Olduklarımız Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Sayfa Sayısı: 87 Nesin Vakfı, yoksul çocukları barındırmak ve yetiştirmek için kurulmuştur. Nesin Vakfı, Aziz Nesin’in kitaplarının geliriyle kuruldu ve bu gelirle yaşıyor.Nesin Vakfı’nda şimdi on çocuk var. Bu çocuklar ilkokuldan liseye dek, devlet okullarında öğrencidirler. Vakf’ın bir çocuğu üniversiteye gidiyor. Bu yıl Nesin Vakfı’na yedi küçük çocuk daha alınacak.Fotoğrafta, 3 Mayıs 1985 günü okuldan dönen Nesin Vakfı öğrencilerinden bir bölümü ikindi kahvaltısı yaparlarken görülüyor.

Aziz Nesin – Anıtı Dikilen Sinek
Çocuk / 22 Temmuz 2017

Kitap Adı: Anıtı Dikilen Sinek Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Sayfa Sayısı: 125 Sinekler arasındaki bu olay, o büyük kentin, yüksek yapıların çok sıkışık bulunduğu bir bölgesinde geçti. Orada çok katlı bir konut vardı. Bu konutun en alt katı, çok az güneş alan bir evdi. Bu evin yarısı, yerden aşağıdaydı, toprağa gömülüydü. Dar sokağın iki geçesinde çok yüksek yapılar, bu bodrumdaki eve güneş ışınlarının girmesini engellerdi. Bu yüzden o eve sabah aydınlığı geç gelir, ama akşam karanlığı erkenden basardı.

Aysel Gürmen – Selen’in Ormanı
Çocuk / 22 Temmuz 2017

Kitap Adı: Selen'in Ormanı Yazar: Aysel Gürmen Yayıncı: Uçanbalık Yayınları Sayfa Sayısı: 80 Selen’in öyküleri, bizi üç-dört yaşlarındaki çocukların penceresinden dünyaya ve yaşama bakmaya çağırıyor. Çok hoş, eğlenceli ve eğitici kitaplar.

Aysel Gürmen – Selen’in Şarkısı
Çocuk / 22 Temmuz 2017

Kitap Adı: Selen'in Şarkısı Yazar: Aysel Gürmen Yayıncı: Uçanbalık Yayınları Sayfa Sayısı: 76 Selen, çok tatlı bir kız. Bütün çocuklar gibi sevimli ve renkli bir dünyası var. Selen’in öykülerini okurken kendi çocuğunuzun dünyasına konuk olduğunuzu düşüneceksiniz. Selen, sizin de çocuğunuz çünkü…

Aysel Gürmen – Selen Abla Olmaktan Vazgeçtim
Çocuk / 22 Temmuz 2017

Kitap Adı: Selen Abla Olmaktan Vazgeçtim Yazar: Aysel Gürmen Yayıncı: Uçanbalık Yayınevi Sayfa Sayısı: 80 Selen Abla Olmaktan Vazgeçtim Annem Henüz Delirmedi Fadime Teyze Her Şeyi Yanlış Biliyor Babalar Da Hastalanır Annem Beni Okulda Unuttu Ben Hiç Zeki Değilim Allah Babanın Evi Dilek Abla Bana Bebeğini Vermedi

Rıfat Ilgaz – Bacaksız Paralı Atlet
Çocuk / 23 Haziran 2017

Kitap Adı: Bacaksız Paralı Atlet Yazar: Rıfat Ilgaz Yayıncı: İş Bankası Kültür Yayınları Sayfa Sayısı: 96 Bacaksız Bahri ve arkadaşları çeşme başında su doldururlarken, ketenhelvacı da Fesleğen Sokağı’na girmişti. Bütün çocuklar ketenhelvacının etrafını sarmış, çeşme başında bir tek Bacaksız kalmıştı. Daha önce hiç ketenhelva yememişti Bacaksız, ama mutlaka tadına bakmalıydı. Annesinden para istemeye de çekiniyordu. Bacaksız her zaman olduğu gibi bunun için de bir çözüm bulmuştu. Küçük bir yarış yapacaklardı ve kazanan helvayı alacaktı. Bacaksız, yarışacağı arkadaşları iri yarı olmasına rağmen kendine güveniyordu… Acaba yaptığı plan helvaya kavuşmasını sağlayabilecek miydi?

Julia Donaldson – Prenses Ayna Güzeli ve Uçan Atı
Çocuk / 23 Haziran 2017

Kitap Adı: Prenses Ayna Güzeli ve Uçan Atı Yazar: Julia Donaldson Yayıncı: İş Bankası Kültür Yayınları Sayfa Sayısı: 152 Prenses Ayna Güzeli Dizisi’nin dördüncü kitabı birbirinden komik beş hikâye ile sürüyor. 10 yaş ve üzeri çocuklar için.

Olivier Abel & Eunhwa Lee – Paul Ricoeur’ün Baykuşu
Çocuk / 9 Haziran 2017

Kitap Adı: Paul Ricoeur'ün Baykuşu Yazar: Olivier Abel & Eunhwa Lee Yayıncı: Metis Yayınları Sayfa Sayısı: 64 Küçük Filozoflar Dizisi, 8-12 yaş çocukları için filozofların hikâyelerini anlatan çok güzel resimlenmiş kitaplardan oluşuyor. Diziyle çocukların felsefeye zevkli bir giriş yapmalarını, kendi sorularının peşinden gitme alışkanlığı kazanmalarını amaçlıyoruz. Paul Ricoeurün Baykuşu, Küçük Filozoflar dizisinin yedinci kitabı. Akşam çökmüş, kitapları ve anılarıyla baş başa olan filozof Paul Ricoeur, çalışmaya devam ediyor. Zamanının düşünürlerine sorular sormak için dünyanın dört bir yanını dolaşmıştı. Şimdiyse omuzuna tünemiş baykuşuyla birlikte filozofumuz yeni bir yolun başlangıcında: İnsanın kendisini kabullenmesinin, kendine Evet demesinin yolu nedir?