Honore de Balzac – Bir Havva Kızı

30 Mart 2017
Honore de Balzac – Bir Havva Kızı Kitabını idefix'ten İndirimle Satın Alın! Honore de Balzac – Bir Havva Kızı Kitabını D&R'dan İndirimle Satın Alın!
Honore de Balzac - Bir Havva Kızı Bir Havva Kızı
Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Honore de Balzac
İş Bankası Kültür Yayınları
145

19. yüzyıldaki sosyal yapısının tarihsel bir tablosunu çıkardığı eski ve yeni romanlarını 1830'dan sonra İnsanlık Komedyası başlığı altında topladı. Bir Havva Kızı bu anıtsal eserin 'Toplum Ahlak ve Görenekleri Üzerine İncelemeler' bölümünün 'Özel Hayattan Sahneler' başlığı altında yer alır.

Honoré de Balzac (1799-1850) : Fransa'nın 19. yüzyıldaki sosyal yapısının tarihsel bir tablosunu çıkardığı eski ve yeni romanlarını 1830'dan sonra İnsanlık Komedyası başlığı altında topladı. Bir Havva Kızı bu anıtsal eserin 'Toplum Ahlak ve Görenekleri Üzerine İncelemeler' bölümünün 'Özel Hayattan Sahneler' başlığı altında yer alır. Balzac'ın roman kahramanları çıkar çatışmalarının ortasında, ait oldukları sınıfın tipik karakterleri olarak ele alınsa da, her birinin bireysel özellikleri, ruh hallerinden giyim kuşamlarına kadar ayrıntılı olarak tasvir edilir. Bir Havva Kızı'nda romancılığının ve ince alaycılığı bütün özellikleri izlenebilen Balzac günümüzde edebi gerçekçiliğin en büyük yazarlarından biri sayılmaktadır.

Babür Kuzucuoğlu (1939) : Haydarpaşa Lisesi'nde okudu. Yüksek öğrenimini İÜ Fransız Filolojisi'nde, Gazetecilik Enstitüsü'nde ve Paris VIII Vincennes Üniversitesi Sosyoloji bölümünde yaptı. Türkçeye çevirdiği yazarlar arasında André Malraux, Selma Lagerlöf, Stefanos Yerasimos, Ludovic Halévy yer alıyor.1975'den beri Paris'te yaşayan Babür Kuzucuoğlu'nun Paris'te Türkiye Hareleri adlı bir kitabı var.

Honore de Balzac – Bir Havva Kızı Kitabını idefix'ten İndirimle Satın Alın! Honore de Balzac – Bir Havva Kızı Kitabını D&R'dan İndirimle Satın Alın!

0 Yorum

Bir Cevap Yazın