Howard Rothman – Dünya Tarihine Yön Veren En Etkin 50 Şirket
İş Dünyası / 13 Ocak 2018

Kitap Adı: Dünya Tarihine Yön Veren En Etkin 50 Şirket Yazar: Howard Rothman Yayıncı: Neden Kitap Sayfa Sayısı: 392 McDonald’s, Sony, Microsoft, HP, Coca-Cola, Toyota, Yahoo! … Ve diğerleri… Onlar; beslenme alışkanlıklarından spora, seyahatten alışverişe, haberleşmeden eğlenceye kadar; sadece iş dünyasında değil, hayatın her alanında, insanların yaşamlarını derinden etkilediler. Söz konusu şirketlerin; elde ettikleri güce nasıl ulaştıklarına, ne gibi yollar izlediklerine, sarsılmayan mevkilerini nasıl koruduklarına, işletmeyi sürekli olarak nasıl geliştirdiklerine ve yaratıcılıklarını nasıl pekiştirdiklerine tanıklık edeceksiniz. Bu kitap; şirketlerin prensipleri hakkında bilgi veriyor ve başarısız olduklarında dahi nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda okuyucuyu düşünmeye sevk ediyor. Dünya Tarihine Yön Veren En Etkin 50 Şirket; yaratıcı fikirleri olan ve cesareti göze almaktan çekinmeyen üretken insanların, merakla ve keyifle okuyacağı bir ders kitabı niteliğinde… Önünüzdeki sayfalarda, bizleri dramatik ve kalıcı değişikliklere uğratan 50 sıra dışı şirketin öykülerini bulacak ve bu öyküleri okurken, geride bıraktığımız birkaç yüzyıl içinde; iş yaşamının -ve bu arada toplumun- genel yapısının nasıl evrimleştiğini de göreceksiniz. Ufukları çok geniş, cesur, kendilerini bir ideali gerçekleştirmeye adayabilen ve şirketlerini başarıya götürmek için çaba gösteren olağanüstü insanlarla tanışacaksınız. Onlar; kelimenin tam anlamıyla “dünyamızı değiştiren güçler” dir. -Howard Rothman

David Ogilvy – Bir Reklamcının İtirafları
İş Dünyası / 12 Ocak 2018

Kitap Adı: Bir Reklamcının İtirafları Yazar: David Ogilvy Yayıncı: Reklamcılık Vakfı Yayınları Sayfa Sayısı: 184 David Ogilvy on beş yıl önce “Madison Avenue’yü Kraliyet Hassa Alayı gibi vurdu” ve o günden beri “Amerikalıları kendi gözde ve telaşlı mesleklerinde yendi.” “Satılıcığı ve zevkliliği Amerikan reklamcılığında ilk kez bir araya getirmenin başını çekti.” Ve sonuçta “bugün reklam sektörünün en aranan ustası haline geldi.” Herşey Guinness İstiridye Kılavuzu ve gözü bantlı, Hathaway Gömlekli Adam ile başladı. David Ogilvy aradan geçen yıllar içinde Schweppes, Porto Riko, Rolls-Royce, Shell, Pepperidge Farm, İngiliz Seyahat Derneği ve Sears Roebuck için de harika yaratıcı kampanyalar üretti. David Ogilvy Bir Reklamcının İtirafları’nda müşteri nasıl alınır, güçlü metin nasıl yazılır ve ağacın tepesine nasıl tırmanılır da aralarında olmak üzere pek çok mesleki sırrını açıklıyor. Yazdığı bilge, zeki ve keyifli kitap sadece meslektaşları için değil; aynı zamanda, reklam palavrasına hedef olan milyonlarca tüketici için de.

Jack Trout & Al Ries – Pazarlama Savaşı
İş Dünyası / 12 Ocak 2018

Kitap Adı: Pazarlama Savaşı Yazar: Jack Trout & Al Ries Yayıncı: Optimist Yayınları Sayfa Sayısı: 230 Pazarlama savaşında saldırı, savunma, kanat saldırısı ve gerilla savaşının temel ilkeleri; Büyük/küçük şirketlerin pazarlama ve reklam kampanyalarında gözden kaçırdıkları noktalar; Muazzam reklam ve pazarlama kampanyalarının neden başarılı veya başarısız oldukları ve Pazar liderlerinin başarı öykülerinin analizi. Günümüzdeki pazarlama savaşlarında rakiplerinizi etkisizleştirmek için sizi benzersiz cephanelikle donatacak bir kitap.

İsmet Yazıcı Emir – Kitle İletişiminde İmaj
İş Dünyası / 11 Ocak 2018

Kitap Adı: Kitle İletişiminde İmaj Yazar: İsmet Yazıcı Emir Yayıncı: İM Yayın Tasarım Sayfa Sayısı: 194 Şamanlar, firavunlar, rahipler, biliciler, yöneticiler sıradan insanların karşısına tarih boyunca hep simgesel donanımları ile çıktılar. Donanımları olan bu simgeler onların doğa üzerindeki egemenliklerini, kılıçlarının üstünlüğünü, sürelerden ya da topraktan oluşan servetlerinin üstünlüğünü dile getiriyor ve sıradan insanlar kaşısındaki konumlarının erişilmezliğini, değiştirilmezliğini söylüyordu. Bu simgesel donanımları, sıradan insanların gözünde onların egemen konumlarını meşrulaştırmaya yarıyordu.

Jacques Seguela – Hollywood Daha Beyaz Yıkar
İş Dünyası / 10 Ocak 2018

Kitap Adı: Hollywood Daha Beyaz Yıkar Yazar: Jacques Seguela Yayıncı: Afa Yayınları Sayfa Sayısı: 215 Beyaz Yıkar’da Seguela inançlarını anlatıyor. İşte Marilyn’i azize, Woolite’i havari olarak ele alan bir kutsal kitap. Amentüsü karmakarışık biçimde Marlboro, John Wayne, Coca Cola, Woody Allen ve Citroen olan yeni bir kutsal kitap bu. Bugün Fransa’nın en ünlü ajansı olan Roux Seguela Cayzac ve Goudard, iletişimin yaşam bağını keşfetti: Kişilik olan marka, star olan kişilik. Herkesin onda özdeşleştiği ve herkesle özdeşleşen bir varlıktır star. Basmakalıp fikirlerin tersine biçimsel değil, temel bir varlık. Ölümsüz bir varlık. Bu andan sonra Seguela için iletişimi çözümlemek istemek, yıldızlarının gizli yüzünü keşfetmek amacıyla Hollywood kulislerine girmek demektir. Mucize hemen gerçek olur. Reklam gösteri olur. Hollywood Daha Beyaz Yıkar size sekizinci sanatın kapılarını açıyor. Ama yanılmayın. Bu reklam rehberi aynı zamanda da büyük bir aşk romanıdır. Jacques Seguela’nın yürek yakan bir kadına, yaşamının kadınına karşı, reklama karşı duyduğu aşkın romanı.

John B. Thompson – Medya ve Modernite
İş Dünyası / 10 Ocak 2018

Kitap Adı: Medya ve Modernite Yazar: John B. Thompson Yayıncı: Kırmızı Yayınları Sayfa Sayısı: 442 “(..) Bu kitap çok kapsamlı ve yetkin; aynı zamanda okunması çok kolay. Hızla gelişen medya ve kültürel çalışmalar alanında birkaç eksiksiz metinden biri olacağı ve eleştirel sosyal teori ile bir bütün olarak sosyal teori arasında hayati bir bağlantı kuracağı kuşkusuz.” William Outwaite (Sussex Üniversitesi) “(…) Thompson, modern sosyal yaşamda kitle iletişim medyasının önemini kavrayan ve değerlendiren önde gelen sosyologlar arasında. Bu kışkırtıcı yeni kitabında somut tarihsel gelişmelerin analizleri ve sosyal teori tartışmaları arasında gidip gelerek ve canlı, ilgi çekici bir modernite hikâyesi anlatarak değerlendirmelerde bulunuyor. Thompson, mükemmel kavrama gücü, anlayış ve doğrulukta yazıyor. Onun dikkatli tarihsel açıklamaları ve teorik tartışmalara bağlılığı sembolik iktidarın belirleyiciliğini kabul etmekle birlikte, medyanın kurumsal kökenleri ve sosyal sonuçlarının ne otomatik ne de ilâhi olduğuna dair inatçı iyimserliğiyle uyuşur.” James Lull (San José üniversitesi) Modern toplumların oluşmasında iletişim medyasının oynadığı rol neydi? On beşinci yüzyıl Avrupa’sında basımcılığın icadından günümüzün küresel iletişim ağlarının genişlemesine kadar iletişimin yeni biçimlerinin ve enformasyonun yayılmasının sosyal etkilerini nasıl anlamalıyız? Thompson, bu yeni ve önemli çalışmasında, iletişim medyasının farklı bir sosyal teorisini ve etkilerini ortaya koyarak bu ve başka sorulara yanıt veriyor. İletişim medyasının gelişmesinin artık ortak…

Seth Godin – Mor İnek
İş Dünyası / 7 Ocak 2018

Kitap Adı: Mor İnek: Farklılaşarak İşinizi Dönüştürün Yazar: Seth Godin Yayıncı: Mediacat Yayıncılık SETH GODIN, Seth Godin, profesyonel bir konuşmacı, yazar ve değişim yöneticisidir. Dünyada bestseller olmuş dört kitaba imza atan Godin’in diğer kitapları Permission Marketing, Unleashing the Ideavirus, The Big Red Fez, Survival Is Not Enough, All Marketers are Liars, Free Prize Inside, Small is the New Big Thing, The Big Moo, The Dip, Meatball Sundae ve Tribes adını taşımaktadır. Aynı zamanda Squidoo’nun kurucusu ve CEO’su ve dünyadaki en popüler pazarlama blogunun sahibidir.   “Seth Godin başarının anahtarının göze çarpmak için farklı bir yol bulmak olduğunu söylüyor –tek renk ineklerin arasında mor bir inek olmak. Godin’in kendisi de belki de bu teorinin nasıl işe yaradığının en iyi örneği.” –Forbes.com- “Amerikan şirketlerinin yönetim kurulu odalarında niye hiç Mor İnek yok? Seth Godin, küçük ölçekli girişimcilerin, kitapta anlattığı mor yolu izleyerek büyük başlar arasında kendisine nasıl yer bulabileceğini, onları nasıl geçeceğini eğlenceli bir dille anlatıyor.” –Al Ries- “Bu kitaba bayıldım! Kısmen kalk borusu, kısmen eylem planı olan Mor İnek, bugünün yeni ekonomisinde şirketlere farklılaşmanın yolunu gösterip yok olmaktan nasıl kurtulacaklarını anlatıyor.” –Tom Kelley- “Leo Burnett’i, David Ogilvy’yi, Bill Bernbach’ı, Mark Twain’i alın. Onların beyinlerini birleştirin, saçlarını tıraş edin. Ortaya ne çıktı?…

Soner Selçuklu – Bir Küçük Girişim Öyküsü
İş Dünyası / 7 Ocak 2018

Kitap Adı: Bir Küçük Girişim Öyküsü Yazar: Soner Selçuklu Yayıncı: Sistem Yayıncılık Sayfa Sayısı: 336 Soner Selçuklu, kitabında bir hobi olarak başladığı mikro ölçekli işini Türkiye için tarihsel bir önem taşıyan 1980 ve 1995 yılları arasında orta ölçekte bir işletmeye nasıl dönüştürdüğünü ilk ağızdan kaleme almış. Selçuklu’nun öyküsü binlerce küçük girişimcinin kendine pay çıkarabileceği örneklerle dolu… İş yaşamında kararları belirleyen ve tetikleyen arka plandaki nedenler ve yakın çevre çok önemlidir. Kitapta duygularıyla, hataları ve başarılarıyla bir girişimcinin öyküsünü okuyacaksınız. Selçuklu’nun 2005 yılında Sistem Yayıncılık’tan çıkmış olan Ergen Şirketler eserinden sonra kaleme aldığı bu kitap, her sektörden iş adamları, küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerine ayna tutmanın yanında henüz başlamış, başlangıç aşamasında veya yürümekte olan küçük girişimcilere, gerek stratejik planlama, gerekse bilgi alacağı başvuru noktaları açısından yol gösteren bir harita niteliğinde.

Suat Soysal – Mağazacılık
İş Dünyası / 7 Ocak 2018

Kitap Adı: Mağazacılık: Mükemmel Müşteri Hizmeti ve Etkili Satış Teknikleri Yazar: Suat Soysal Yayıncı: Remzi Kitabevi Sayfa Sayısı: 288 Bu kitapta neler bulacaksınız? -Mağazacılıkta tüm sektörler için başarılı hizmet ve satışın yolları. -14 yıllık mağazacılık tecrübesinden çıkan pratik öneriler. -420 adet örnek satış diyaloğu -İlk karşılaştırma anında satışı garantiye almanın yolları. -Müşteri ziyaretlerinden seçilmiş 509 öğretici gözlem. -Satışın tüm aşamaları için denenmiş teknikler. -Müşterilerin sık rastlanan itirazlarına 39 cevap örneği. Vb.

Yalçın Küçük – Seçme Teknik Çalışmalar
İş Dünyası / 5 Ocak 2018

Kitap Adı: Seçme Teknik Çalışmalar Yazar: Yalçın Küçük BİLİM “Bilimde yöntem; bilim adamında sonuçtan çok bilimsel uğraştan alınan haz öndedir. Bilim adamı, yeni bilgiler için duyduğu huzursuzluktan mutlu olabilendir. Bu anlamda Faust, bilim adamıdır.” “GELİŞMENİN AYAK BAĞI: DERS KİTAPLARI Ders kitaplarının bilimin gelişmesine verdiği zararlardan biri, kendi disiplinini dinamik olarak ele alamamasından ileri geliyor. Bu ise, daha önce sözü edilen en son durumu tek bilim saymakla başlıyor. Ancak bununla bitmiyor. Ders kitapları sürekli olarak «genel hal» üzerine kuruluyor. Dolayısıyla, konunun canlılığı geregı tarihsel bir yaklaşımın kaçınılmaz olduğu disiplin veya alanlarda bile, gelişme içindeki ayrılık noktalarından daha çok ortak noktaları vurgulamak adet haline geliyor. Bunun, düşüncenin gelişmesini durduran bir kanser olduğunu söylemeliyim. Bu açıdan düşünüldüğü zaman, Marx’ın Siyasal İktisatın Eleştirisine Katkı’sından, iktisat dışı şu alıntının tam yeri olduğunu sanıyorum: «En mükemmel olarak gelişmiş dillerin de en az gelişmiş olanlarla ortak yasa ve koşulları olmasına rağmen, bunların gelişmesinin özelliği genel ve ortak olandan ayrılık noktalarıdır.» Her yerde ve kuşku yok, en başta bilimde, gelişmenin dinamiğini ayrılık noktalarında aramak gerekiyor.” EKONOMETRİ “Türkiye’de ve ekonometride matematik, çok zaman belli bir yeteneği göstermekten daha çok iktisattaki yeteneksizliği gizlemenin bir kılıfı oluyor.” ÖNSÖZ Bilimde Yöntem Türk Vergi Sisteminin İstatistiki Analizi (Ülkü Eğeci ile Birlikte) Türkiye’de Sermaye-Hasıla…

Aybike Serttaş Ertike – Reklam
İş Dünyası / 22 Aralık 2017

Kitap Adı: Reklam: Temel Kavramlar, Teknik Bilgiler, Örnekler Yazar: Aybike Serttaş Ertike Yayıncı: Detay Yayıncılık Sayfa Sayısı: 258 İletişim: Temel Bilgiler, Kavramlar Küreselleşme, Popüler Kültür ve İletişim Reklam Ürün Reklam Stratejileri Star Stratejisi Renkler ve Anlamları Teknik Bilgiler

David Marshall Lang – Akio Morita ve Sony
İş Dünyası / 22 Aralık 2017

Kitap Adı: Akio Morita ve Sony Yazar: David Marshall Lang Yayıncı: İlkkaynak Yayınevi Sayfa Sayısı: 64 Sony, dünya çapında tanınmış bir isimdir. Kaliteli ve yaratıcı elektronik ürünlerin imalatında kendini uzun yıllar kanıtlamıştır. Dolayısıyla haklı bir şöhrete sahip olmuştur. Özellikle “Walkman“ icadıyla bir devrim yaratmıştır. Şirket, 1946’da mütevazi bir başlangıç yaparak kurulmuş ve kurucuları, Masaru İbuka ve Akio Morita’nın teknik yetenekleri, araştırma ve geliştirmeye bağlılıkları ve ısrarlı mükemmellik arayışları üzerine oturtulmuştur. Öncülük ruhu taşıyan Akio Morita, dünyayı etkileyen bir ticari kuruluş geliştirerek ülkesine hizmet vermiştir. Sony, elektronik alanında lider konumuna gelerek pek çok eve “Trinitron“ televizyon, kompakt disk çalar gibi ürünlerle yerleşmiştir. Her zaman yeni bir pazar arayışı içinde olan Sony, son zamanlarda, eğlence ve sinema endüstrisine de girerek yatırımlar yapmıştır. Sony 1990’larda, 126,000’in üzerindeki çalışanıyla uluslararası bir şirkete dönüşmüş ve ürünleriyle ev hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir.

Jack Mingo – Dünyayı İnovasyonla Değiştiren Markalar
İş Dünyası / 20 Aralık 2017

Kitap Adı: Dünyayı İnovasyonla Değiştiren Markalar Yazar: Jack Mingo Sayfa Sayısı: 135 Meşhur, “Coca Cola’nın Formülü Nasıl Bulundu?” kitabının yazarı Jack Mingo, dünyayı inovasyonla değiştiren dev markaların hikâyelerini anlatmaya devam ediyor. Ciddi ve ayrıntılı bir çalışmanın ürünü olan Dünyayı İnovasyonla Değiştiren Markalar kitabında, bugünkü yaşantımızda çok kullandığımız nesnelerin hikâyesi derinlemesine ele almıyor. Kitapta sadece öyküler değil, fikirlerini geliştirmek için rakipler arasındaki kıyasıya verilen mücadelelere ve mucitlerin yaşam öykülerine de yer veriliyor. Yenilikçi özellikleriyle öne çıkan mucitlerin fark yaratan buluşları, örnek alınacak nitelikte. Walkman’in ilk başlarda Sony için başarısız bir projeydi.

Kevin Hogan – İstediğiniz Kişiye 8 Dakikada Nasil Evet Dedirtirsiniz?
İş Dünyası / 4 Eylül 2017

Kitap Adı: İstediğiniz Kişiye 8 Dakikada Nasil Evet Dedirtirsiniz? Yazar: Kevin Hogan Yayıncı: Yakamoz Yayınları Sayfa Sayısı: 240 İstediğiniz Kişiye 8 Dakikada Nasıl Evet Dedirtirsiniz? HAZIR OLUN! Düşünme biçiminizi, iş hayatınızı, aileniz ve dostlarınızla iletişim kurma yönteminizi, yani hayatınızı değiştirecek bir kitapla karşı karşıyasınız. Satış görevlilerinin, pazarlama uzmanlarının ve geçimini çevresindekileri ikna ederek sağlayanların, en yeni ve en etkili teknikleri bilmemelerinin mazereti olamaz. Etkileme sanatının duayeni Kevin Hogan, bu teknikleri kullanarak herhangi bir kişiye en fazla 8 dakika içersinde evet dedirtmenizin yöntemlerini ve şimdiye dek duymadığınız etkileme sanatına ait sırlarını sizinle bu kitapta paylaştı!.. Heyecanlanın. Daha önce böyle bir şey okumadınız. Tadını çıkarın; eğlenceli olacak! Kötü amaçlı bir insanın bu kitaptaki ikna sırlarını kullanarak neler yapabileceğini düşününce ürperiyorum, iyi insanların elinde yaratabileceği harikaları düşününce ise seviniyorum. Şaşırtıcı, şok edici, heyecan verici bir kitap. Joe Vitale The Attractor Factor kitabının yazarı.