Hikmet Saim – Kadının Gizli Dünyası
Kadın - Erkek / 8 Temmuz 2018

Kitap Adı: Kadının Gizli Dünyası Yazar: Hikmet Saim Yayıncı: Arion Yayınları Sayfa Sayısı: 288 Kadının, değişen bekaret kavramından, başkaldıran cinselliğine… Mutluluklarından düşkırıklıklarına… Erkekler konusundaki sansürsüz istek ve düşüncelerine… Sevgiden, şiddet ve tecavüze… Karanlık geçmişinden, umut dolu geleceğine… Kadar birçok dikkat çekici konu.

Carol Dyhouse – Gösteriş
Kadın - Erkek / 22 Haziran 2018

Kitap Adı: Gösteriş: Kadınlar, Tarih Feminizm Yazar: Carol Dyhouse Yayıncı: Can Yayınları Sayfa Sayısı: 272 “Görünmeyen kadını görünür kılma çabası” ya da Gerda Lerner’ in ifadesiyle “Kadınların tarihöncesinden kadın tarihine geçiş” aşaması… İyi kötü bir erkek tarihi yazılmış yazılmış olmasına da, kadının tarihi hâlâ emekleme safhasında. Her zaman “meçhul askerden daha meçhul birisi vardır: meçhul askerin karısı”. Britanyalı sosyal tarihçi Carol Dyhouse çalışmalarını özellikle toplumsal cinsiyet alanında yoğunlaştıran önemli bir araştırmacı.Dyhouse, Gösteriş başlıklı bu kitabında dikkatini kadınlığın, kadın bedeninin kamusal alanda sergilenmesine çeviriyor.Bazen biraz öncesine, bazen biraz sonrasına atıfta bulunsa da objektifini 20.yüzyıla, tüketim çağı kültürüne odaklayarak kadın kimliğinin tarihsel gelişiminin incelenmesine katkıda bulunuyor. Bunu yaparken klasik tarihçinin pek de gönül indirmeyeceği kaynaklara yöneliyor Dyhouse: Alışılagelmiş literatürü değerlendirmenin yanında, tekstil müzelerine dalıyor, dönemin moda dergilerini karıştırıyor, Hollywood filmlerinde iz sürüyor, öne çıkan kimi isimlerin hayat hikâyelerini merak ediyor, parfüm adlarındaki sembolleri anlamlandırıyor… Bir yanıyla kadın vurgulu alternatif bir 20.yüzyıl tarihi sunuyor bize; öte yandan, şu kışkırtıcı soruyu da gündeme getiriyor: “Gösteriş” kadınların ataerkil düzene sakince boyun eğmesi midir, yoksa tam tersine bu düzeni kendi silahıyla vurarak erkek egemen sisteme bir meydan okuması mıdır?

Jolan Chang – Taocu Sevişme ve Seks
Kadın - Erkek / 4 Haziran 2018

Kitap Adı: Taocu Sevişme ve Seks: Eski Çinlilerin Cinsel Esrime Yöntemi Yazar: Jolan Chang Yayıncı: Yol Yayınları Sayfa Sayısı: 216 Taocu Sevişme ve Seks; on üçüncü yüzyılda istilacı Moğollar tarafından yasaklanmış eski Çin seksbilimiyle ilgili kırık dökük bilgileri bir araştırmacının bilimsel bir yöntem ve anlayışla bir araya getirip bütünlüğüne kavuşturma çabasıdır. Bu kitabın amacı; okuyucuya günümüz insanının şipşakçı sevişme düzeyinin üstüne çıkmayı sağlayacak teknikler öğretmektir. Çağdaş okuyucu ilk kez bu kitap aracılığıyla boşalmanın denetimi, sevişme biçimleri, cinsel güçsüzlüğün yenilgiye uğratılması, seks ve uzun ömürlülük konularını öğrenme fırsatı bulacaktır.

Serkan Karaismailoğlu – Kadın Beyni Erkek Beyni
Kadın - Erkek / 25 Nisan 2018

Kitap Adı: Kadın Beyni Erkek Beyni Yazar: Serkan Karaismailoğlu Yayıncı: Elma Yayınevi Sayfa Sayısı: 224 Bu kitabı okuduğunuzda beyninizin cinsiyeti hakkında birçok detayı öğreneceksiniz. Kadınlar ve erkekler arasındaki farkları, karşı cinsin sizi kızdıran, güldüren hatta şaşırtan birçok tepkisinin nedenini anlayacaksınız. Serkan Karaismailoğlu’nun bilimsel bir o kadar da mizahi anlatımıyla Kadın Beyni Erkek Beyni… -Erkekler neden dinlemez? Acaba beyinlerimizin işitmeden sorumlu bölgeleri birbirinden farklı mı? -Kadınlar çok mu konuşur? Kadınlardaki “dır dır” kavramı gerçek midir ve altında yatan sinirbilimsel açıklama nedir? -“Beni hiç anlamıyorsun” sözünü duymayan erkek var mıdır? Peki, kadınlar bu isyanlarında ne kadar haklılar? -Erkekler mi yanılıyor, yoksa kadınları tatmin etmek gerçekten de imkânsız mıdır? -Söz konusu erkeklerin mutluluğu olduğunda kavanoz kapakları neden önem kazanır? -Hayatın renklerini aynı şekilde mi görüyoruz? Yani dore ve lamenin aslında birer renk olduğunu bilen kaç erkek var? -Kadınlar özel günleri asla unutmazken erkekler nasıl bu kadar kolay unuturlar? -Bir insanın sadece parmaklarına bakarak beyni hakkında nasıl bilgi sahibi olabilirsiniz?

Nil Gün – Kadınlar ve Erkekler Nasıl Anlaşırlar
Kadın - Erkek / 17 Şubat 2018

Kitap Adı: Kadınlar ve Erkekler Nasıl Anlaşırlar Yazar: Nil Gün Yayıncı: Kuraldışı Yayınları Sayfa Sayısı: 203 Bir kitapçıya girdiğinizde iletişim ve ilişkiler üzerine yazılmış yüzlerce kitap bulabilirsiniz. Ama bu kitap, kadın erkek ilişkilerinin ardında yatan karakter ve kişilik yapısı üzerinde yazılan ilk kitap olma özelliğini taşıyor. Kadın erkek ilişkilerinin iyi gitmemesi sadece kadınların Venüs’ten, erkeklerin Mars’tan gelmesinden kaynaklanmıyor. Hatta aralarında elle tutulan belirgin bir sorun olmamasına rağmen bazı çiftler neden uzaklaştıklarına kendileri bile anlam veremiyor. Bu kitapta sadece kadın erkek ilişkilerinde değil, iş ve sosyal yaşam ilişkilerinde de insanların doğasındaki temel dinamiklerin işleyişini kavrayacak, kendinizi ve insanları tanıma açısından önemli yol kat edeceksiniz. Bu kitabın ilk baskısı İlişkilerimizde Değiştiremediklerimiz Karakterlerimiz adı ile yayınlanmıştı.

Connell Cowan & Melvyn Kinder – Akıllı Kadınlar Yanlış Seçimler
Kadın - Erkek / 16 Şubat 2018

Kitap Adı: Akıllı Kadınlar Yanlış Seçimler: Doğru Erkekleri Bulmak, Yanlış Olanlardan Sakınmak Yazar: Connell Cowan & Melvyn Kinder Yayıncı: Olimpos Yayınları Sayfa Sayısı: 232 “Karşılaştığım tüm erkekler ya evli, ya gey, ya çılgın ya da sıkıcı.” Eğer bu size tanıdık geliyorsa, muhtemelen akıllı, başarılı ve hâlâ Bay Doğru’yu arayan birisiniz; ama hep yanlış yerlerde. Kendinizle hesaplaşmanızı sağlayarak sizi harekete geçirecek bu kitap, aşkı kaybetmenize neden olan tutumlarınızla ve önyargılarınızla nasıl başa çıkmanız gerektiğini ve onları nasıl değiştireceğinizi gösteriyor. Aşk ve özlem arasındaki farkı öğreneceksiniz. Bir adamın size kur yapmayı bırakmasının neden iyi bir işaret olduğunu, bir erkeğe bağlılık sözü verdirmenin en iyi yolunu ve en önemlisi, siz istediğiniz sürece devam edecek tatmin edici, mutlu ve güzel bir ilişki kurmak için aklınızı kullanmayı ve nereden başlamanız gerektiğini öğreneceksiniz. Bu kitap kadın ve erkekler arasındaki sorunları ele alıyor, olmaları gerektiği gibi değil, oldukları gibi…

Elisabeth Badinter – Biri Ötekidir
Kadın - Erkek / 4 Şubat 2018

Kitap Adı: Biri Ötekidir Yazar: Elisabeth Badinter Yayıncı: Afa Yayınları Sayfa Sayısı: 328 “…Bugün kadınlar artık neyi istemediklerini söylediler ve daha önce örneği görülmemiş bir devrim başlattılar. Top şimdi erkeklerin sahasında ve bu yeni durum üzerinde düşünmeyi kabullenme, ne istediklerini söyleme, cinsler arasında yapılacak yeni sözleşmeyi nasıl gördüklerini açıklama sırası onlarda…”

Herb Goldberg – Erkek Olmanın Tehlikeleri
Kadın - Erkek / 4 Şubat 2018

Kitap Adı: Erkek Olmanın Tehlikeleri Yazar: Herb Goldberg Yayıncı: Bilim ve Sanat Yayınları Sayfa Sayısı: 238 Bugün erkekle kadın arasındaki önemli bir fark, kadınların en azından baskı gördüklerinin bilincinde olmasıdır. Eskiden beri erkekler dünyanın “erkeklerin dünyası”, kendilerinin ayrıcalıklı cins olduğunu duyagelmiştir. Fark etmekte sıklıkla geç kaldıkları gerçek ise bu “ayrıcalığın” dağ gibi biriken hayal kırıklıkları, yorgunluk, yalnızlık ve çoğu kez kadın muhataplarından çok daha erken yaşta göçüp gitmek anlamına geldiğidir. İyi bir aşık, koca, baba evin ekmeğini kazanan güçlü ve sessiz adam olması yönünde ebeveynlerinin yetiştirdiği, toplumun şartlandırdığı, sıklıkla kadınların da özendirdiği erkek, birbirine aykırı beklentilerin yarattığı ikilemlerin ağır yükü altında ezilip ruhsal anlamda kötürüm olmakta ve fiziki anlamda çökmektedir. Bir erkekseniz, bu kitbı okuduğunuzda kendinizi aynada görmüş gibi olacak ve karşı karşıya bulunduğunuz tehlikeleri göreceksiniz. Bir erkeği seven bir kadınsanız, bu kitabı hem okumak hem de erkeğinize okutmak isteyeceksiniz.

Esther Vilar – Kölenin Mutluluğu: Kadının Dünyası Erkeğin Rüyası
Kadın - Erkek / 1 Şubat 2018

Kitap Adı: Kölenin Mutluluğu: Kadının Dünyası Erkeğin Rüyası Yazar: Esther Vilar Yayıncı: Öteki Yayınevi Sayfa Sayısı: 134 Kadın için aşk güç anlamına gelir, erkek içinse kölelik. Aşk, kadına erkeği ekonomik açıdan sömürmek için, erkeğe ise duygusal yüklü kaçışı için bir bahane sağlar. Kadın, “aşkı uğruna” sadece kendi avantajına olan şeyleri, buna karşılık erkek sadece kendisine zarar veren şeyleri yapacaktır. Kadın evlendiği zaman “aşkı uğruna” işini bırakacaktır. Erkekse “aşk uğruna” ikisi için birden çalışmak zorunda kalacaktır. Aşk her iki cins için de bir yaşama savaşıdır. Ama cinslerden birisi sadece kazanarak, diğeri de sadece kaybederek yaşayabilir. Kadınların, en pasif oldukları anlarda bile en büyük kazançları elde edebilmesi ve “aşk” kelimesinin erkeği en acımasızca aldattıkları anlarda bile onlara bir özgecilik (özveri) havası vermesi paradokstur.

Adam Phillips – Tekeşlilik
Kadın - Erkek / 25 Kasım 2017

Kitap Adı: Tekeşlilik: Sadakat ve İhanet Üzerine Aforizmalar Yazar: Adam Phillips Yayıncı: Metis Yayınları Sayfa Sayısı: 133 İki kişiden ancak arkadaş olur; çift üç kişiden oluşur.” Edebiyatımızı, şarkılarımızı, felsefemizi ve hatta politik düşüncemizi belirleyen temel kavramların hepsi aslında tekeşlilik tarafından içeriliyor: Sevgi, ihanet, sadakat, saygı, kıskançlık, bağlılık, arzu, yalan, kural, ev, ceza, özgürlük, ahlak, merak, görev, suç, özgürlük. Phillips ciddi, psikanalitik bir yaklaşımla alaycı, denemeci bir yaklaşımı birleştiriyor tekeşliliğe bakarken. “Dışlama” üzerine kurulmuş gibi görünen bu yapının aslında daima kendisinden başka şeyleri içereceğini, sadakatin ihanete, bağlılığın sadakatsizliğe durmadan dönüşeceğini, ve tanımı gereği “iki kişilik” bir kurum olan tekeşliliğin ebedi bir “üçüncü” olmadan yapamayacağını söylüyor.

Seyla Benhabib & Judith Butler & Drucilla Corner & Nancy Fraser – Çatışan Feminizmler
Kadın - Erkek / 9 Haziran 2017

Kitap Adı: Çatışan Feminizmler: Felsefi Fikir Alışverişi Yazar: Seyla Benhabib & Judith Butler & Drucilla Corner & Nancy Fraser Yayıncı: Metis Yayınları Sayfa Sayısı: 192 Çatışan Feminizmler, zamanımızın önde gelen dört feminist kuramcısının bir sempozyumda birbirlerini eleştirerek yaptıkları tartışmalardan oluşuyor. Feminizm ve postmodernizm üzerine önemli sorular soran; bu iki “izm”in kesiştiği ve ayrıldığı noktaları irdeleyen; öznellik, tarih yazıcılığı, etik, siyaset ve dil gibi konuları farklı perspektiflerden ele alan bir çalışma. Benhabib, Butler, Cornell ve Fraser feminizm ve postmodernizm üzerine tartışırken, bir yandan da bize feminizmin aslında sabit, içeriği ve sınırları belli bir alan olmadığını, aksine aslında pek çok feminizm anlayışı bulunduğunu ve bunların tümünü göz önüne almak, yeri geldiğinde sentezlemek gerektiğini gösteriyorlar.

Simone De Beauvoir – Kadın
Kadın - Erkek / 9 Nisan 2017

Kitap Adı: Kadın: İkinci Cins – Evlilik Çağı Yazar: Simone De Beauvoir Yayıncı: Payel Yayınevi Sayfa Sayısı: 247 Toplumun kadına hazırladığı yazgı genel olarak, evliliktir. Bugün bile, kadınların çoğu evlidir, evlenip ayrılmış ya da dul kalmıştır, evlenmeye hazırlanmakta ya da evlenmediği için dertlenmektedir. Bekar kadın, ister bundan yoksun kalmış, ister başkaldırmış ya da aldırmamış olsun, hep evlilik kurumuna göre belirlenir. Dolayısıyla, incelememize evliliğin çözümlenmesiyle devam etmek zorundayız.