Lev Nikolayeviç Tolstoy – Efendi ile Uşağı

12 Ağustos 2017
Lev Nikolayeviç Tolstoy - Efendi ile Uşağı Efendi ile Uşağı
Lev Nikolayeviç Tolstoy
İletişim Yayınları
195

Tolstoy'un hikayelerinin bu ilk cildinde, yazarın farklı dönemlerinde kaleme aldığı üç önemli hikayesini okuyacaksınız. Hikayelerin üçünde de kar yağıyor. En erken tarihli olan Tipi (1856) ölüm korkusu, hayatta kalmak ve hatırlamak hakkında. 1861’de yazılmış olan Polikuşka'nın temelinde Tolstoy'un Brüksel'deyken duyduğu köy hayatıyla ilgili gerçek bir olay yatıyor. Efendi ile Uşağı (1895) ise, insanların birbirine muhtaç olmaları, eşitlik ve kendini ve ötekini keşfetmek üzerine bir başyapıt. Bu üç hikâyeyi, Mehmet Özgül’ün Rusça asıllarından yaptığı çeviri ve Richard Gustafson’un Efendi ile Uşağı hakkındaki güçlü incelemesiyle sunuyoruz.
"Tolstoy konusunda da senden tamamen farklı düşünüyorum. Tolstoy muhteşem bir yazar. Hiçbir zaman anlayışsız değil, aptal değil, yorulmak nedir bilmiyor, bilgiçlik taslamıyor, teatralliğe düşmüyor. Diğerlerinden çok daha üstün."
-James Joyce'un, kardeşi Stanislaus'a yazdığı bir mektuptan, 18 Eylül 1905

Richard Gustafson'un "On Ivan Ilych and Master and Man" adlı makalesinden alınan sonsözü eşliğinde Tolstoy'un klasik hikâyeleri...

0 Yorum

Bir Cevap Yazın