Mervyn Peake – Titus Groan

23 Aralık 2017
Mervyn Peake – Titus Groan Kitabını idefix'ten İndirimle Satın Alın! Mervyn Peake – Titus Groan Kitabını D&R'dan İndirimle Satın Alın!
Mervyn Peake - Titus Groan Titus Groan
Gormenghast Serisi 1. Kitap
Mervyn Peake
İthaki Yayınları
520

"Kolaylık olsun diye bu üçlemeyi gotik yazın olarak nitelendirebiliriz; ya da tüm eleştirmenlerin hemfikir olduğu gibi, gelmiş geçmiş en iyi fantastik yapıtlar arasında olduğunu söyleyebiliriz. Mervyn Peake'in fantastik edebiyatın tahtına oturmada, Tolkien dışındaki tek aday olduğunu iddia edebiliriz. Ama tıpkı ona adını veren şato gibi devasa, uçsuz bucaksız, keşfedilmemiş labirentlerle dolu bu yapıtın her sayfasına damgasını vuran özgünlük bizi bu kolaycılığa kaçmanın hazzından mahrum bırakacaktır. Çünkü Gormenghast'ta bir gotik-fantastik yapıttan beklenebilecek bir tema bulamayız. Bu kitaplarda; kurtarılan prensesler, doğaüstü olaylar, cinler, elfler ya da goblinler yok. Tersine, bizi bir girdap gibi içine çekip sersemleten karmaşık olaylar zincirinde, Dickensvari karakterlerin absürd gülünçlüğü, yaşamlarına bir tanrının demirden eli gibi damgasını vuran o dev şatonun, bin yıllık Gormenghast'ın Kafkaesk atmosferiyle dengelenirken sarsıcı bir gündelik gerçekliğe bürünür. Bu karakterleri tuhaf, komik, hatta fantastik bulabiliriz; ama acıları, hırsları ve tutkuları son derece gerçektir."
Dost Körpe
"Titus Groan'da bizimkine yakın bir dünya neredeyse paranoyakça bir ayrıntı yoğunluğuyla betimlenmiştir. Ama bu delilik aldatıcıdır ve kontrol asla elden bırakılmaz. Akıl tarafından tam uygun dereceye gelene dek soğutulmuş kaliteli bir hayal gücü şarabıdır. Nesir edebiyatımızın tamamında ona yakın bir başka yapıt yoktur. Eşsiz ve dâhicedir. Onu modern bir klasik olarak tanımlamakta haklıyızdır."
Anthony Burgess

Mervyn Peake – Titus Groan Kitabını idefix'ten İndirimle Satın Alın! Mervyn Peake – Titus Groan Kitabını D&R'dan İndirimle Satın Alın!

1 Yorum

  • Suratsız 10 Nisan 2018 at 16:07

    Teşekkürler, serinin diğer kitaplarını da rica edebilir miyiz ???

Bir Cevap Yazın