Barney Stinson & Matt Kuhn – Kanka Kanunu
Mizah / 4 Haziran 2018

Kitap Adı: Kanka Kanunu Yazar: Barney Stinson & Matt Kuhn Yayıncı: CNBC-e Yayınları & NTV Yayınları Sayfa Sayısı: 149 Hepimizin hayatını düzenleyen, içselleştirilmiş bir kurallar bütünü vardır. Bazıları buna ahlak der. Bazılarıysa din. Ama bilgi sahibi kankalar buna Kutsal Kase Kankalık Kanunu derler. Kuşaktan kuşağa sözlü bir gelenek olarak aktarılan, kankalar için resmi davranış kurallarının ilk basılı hali budur. Her erkek, bu kutsal ve efsanevi belgenin ilkelerini uygulayarak kankalık mertebesine nasıl ulaşacağını öğrenebilir.

Giovanni Guareschi – Don Camillo ve Şeytan
Mizah / 11 Nisan 2018

Kitap Adı: Don Camillo ve Şeytan Yazar: Giovanni Guareschi Yayıncı: Bilgi Yayınevi Sayfa Sayısı: 216 ‘Altın Palmiye Ödülü’ kazanmış olan Guareschi, ünlü bir İtalyan mizah yazarıdır. Bu ününü Don Camillo’nun yaratıcısı olmasına borçludur. Don Camillo, Po ovasının küçük bir kasabasında papazdır. Aynı kasabanın belediye başkanı komünist Peppone ile Don Camillo arasında bitip tükenmez bir mücadele sürüp gider. Yazar, onların kişiliklerinde evrensel sağ – sol çekişmesini tadına doyulmaz bir güldürüye dönüştürmüştür. Don Camillo dizisi, yarattığı dünya ve kişilerle, mizah edebiyatının doruklarından biri sayılmaktadır. Ünlü Fransız komedyeni Fernandel’in oynadığı Don Camillo filmleri de, dünya sinemalarında olağanüstü bir ilgiyle seyredilmiştir.

Steve Tesich – Karoo
Mizah / 8 Nisan 2018

Kitap Adı: Karoo Yazar: Steve Tesich Yayıncı: Pegasus Yayınları Sayfa Sayısı: 512 Oscar ödüllü yazar Steve Tesich, Saul Karoo’nun hüzünlü ama çılgın dünyasını ustaca yaratıyor ve yerle bir ediyor. Karoo sarhoş olamayan bir alkolik, oğluyla baş başa kalmaya katlanamayan sevgi dolu bir baba ve düzelttiği film senaryolarını aslında katlettiğini kabul eden bir film tamircisi. Saul’ün bir yandan usta bir yönetmenin en iyi filmini, bir yandan da kendi kırık dökük hayatını “tamir ederken” seks, ölüm ve şov dünyasında yaptığı yolculuğa hem facialar hem de komedi eşlik ediyor. “Saul’ün seks, ölüm ve şov dünyası yolculuğu çok etkileyici.” -Michael Herr- “Dokunaklı, komik ve görkemli.” -New York Book Review- “İçinize işleyecek kadar komik, hiç beklemeyeceğiniz kadar dokunaklı ve film sektörü hakkında acımasız bir dürüstlüğe sahip.” -Richard E Grant- “Büyüleyici, bilgece bir öfkeyle dolu, gerçek bir satirik eser.” -Arthur Miller- “Harika. Kendini yok etmenin çıplak bir dürüstlükle anlatılışı. Saul öyle komik ki serbest düşüşe geçtiğinde biz de onunla yolun sonuna kadar gidiyoruz.” -Deborah Moggach- “Bu roman, romanların yaratılma amacını büyük bir başarıyla yerine getiriyor; en dayanılmaz üzüntüleri öyle bir güldürü neşesiyle bir araya topluyor ki bizi neredeyse hayatın trajik oluşuna sevindiriyor.” -Howard Jacobson- “Karoo büyük bir romanın tüm bileşenlerine sahip. Olay örgüsü bir Yunan trajedisi kadar dokunaklı….

Mark Twain – Sığır Sözleşmesi
Mizah / 4 Ocak 2018

Kitap Adı: Sığır Sözleşmesi Yazar: Mark Twain Yayıncı: Karikatür Yayınları Sayfa Sayısı: 95 Mark Twain’in yayınlanmış altmış hikayesinden seçtiklerimizi Sığır Sözleşmesi adıyla sunuyoruz. Bu kitabın rağbet göreceğini umarak, Mark Twain’in bütün hikayelerini de kitap olarak yayınlamak istiyoruz.

Andre Dahl – Gittim Gezdim Gördüm
Mizah / 19 Aralık 2017

Kitap Adı: Gittim Gezdim Gördüm Yazar: Andre Dahl Yayıncı: Mizah Yayınları Sayfa Sayısı: 145 Bir Fransız mizah yazarı olan Andre Dalh bu kitabında Amerika, İtalya gibi ülkelerle bazı ünlü şehirlere yaptığı gezileri anlatıyor. Hem turist hem mizahcı olan birinin gözlemleriyle dolu olan gezi izlenimlerini okurken insan kendini gülünçlükler dolu bir dünyada buluyor.

James Thurber – 13 Saat
Mizah / 18 Aralık 2017

Kitap Adı: 13 Saat Yazar: James Thurber Sayfa Sayısı: 94 13 Saat, James Thurber’ın 1950 tarihli klasik eseridir. Halk masallarına mizahi yaklaşımı, zekice düşünülmüş kelime oyunları, tarihsel figürlere göndermeleri ve şiirsel anlatımıyla fantastik edebiyatın kilometre taşlarından biri kabul edilmektedir. “13 Saat, modern bir yazarın kaleminden çıkabilecek en zekice kurgulanmış masallardan biri… Masal diyarında böylesine bir kıvraklık ve içtenlikle hareket edebilecek yaşayan başka bir yazar yok.” Time “Son yüzyılın en muhteşem çocuk kitaplarından biri. Muhtemelen Thurber’ın yazdığı en iyi eser. Ayrıca kesinlikle yüksek sesle okunabilecek en keyifli kitap.” Neil Gaiman  “13 Saat olağanüstü bir eser.” The Washington Post “13 Saat, bütün bir masal geleneğini onurlandıran, yergi alanında küçük bir başyapıt.” The Hudson Review “Gotik, ürkütücü ve ustalıklı sözcük oyunlarıyla yazılmış bir eser. Eğer benim elimdeki nüshayı görmüş olsaydınız, kitabı 13 kezden fazla okuduğumu söylediğimde bana inanırdınız.” Nicola Morgan, The Scotsman “Thurber’ın hikayeleri çocuklar için birer düş, yetişkinler içinse birer mesel niteliğini taşıyor.” Guardian

Aziz Nesin – Kalpazanlık Bile Yapılamıyor
Mizah / 14 Aralık 2017

Kitap Adı: Kalpazanlık Bile Yapılamıyor Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Sayfa Sayısı: 464 Dolar getir dolar, sterlin getir sterlin, ruble getir ruble basayım ki hiç kimse kalpını aslından ayırt edemez. Ayırt etmek ne demek, bilirkişinin en feriştahına, uzmanının en şahına götür göster, paranın aslına sahte der de, benim yaptığım kalp paraya sahte diyemez. Kağıt paranın da, maden paranın da sahtesini yaparım…

Adnan Ersan – Mezartaşı Esprileri
Mizah / 18 Kasım 2017

Kitap Adı: Mezartaşı Esprileri Yazar: Adnan Ersan Yayıncı: Arkadaş Yayıncılık Sayfa Sayısı: 96 MEZAR TAŞI ESPRİLERİ SON VASİYETİ KEFENİN CEPLİ OLMASIYDI. (Rüşvet düşkünü bir bürokratın mezartaşı ) ULUDAĞ’A KAYAK YAPMAYA GİTMİŞTİ, HAYATINI KAYDIRDILAR. KÖY HAYATINI ÖZLÜYORDU, ÖZLEMİNE KAVUŞTU. O ARTIK TAHTALIKÖYLÜ. SON FALINDA “SİZE UZUN BİR YOL GÖRÜNÜYOR” DİYE YAZIYORDU. FAL DOĞRU ÇIKTI.

Gülse Birsel – Yolculuk Nereye Hemşerim
Mizah / 27 Temmuz 2017

Kitap Adı: Yolculuk Nereye Hemşerim Yazar: Gülse Birsel Yayıncı: Epsilon Yayınevi Sayfa Sayısı: 192 Kitabımın kapağı için ginger adlı aletin üzerinde fotoğraf çektirmemin iki sebebi var: Birincisi, mizahi yönü. Bu aracı ve bu aracın üzerinde seyahat etme fikrini resim olarak eğlenceli buluyorum. İkincisi daha önemli. Segway, veya halk arasındaki adıyla “Ginger”, beklenen konuda, yani taşımacılık sektöründe büyük bir patlama gerçekleştirememiş olduğu halde, politika alanında son yılların en hayırlı, en içimin yağlarını eriten eylemine imza atmıştır: George W. Bush tabir ettiğimiz, zeki, çok sevdiğim, güzel insan, şimdiye kadar kimsenin “Hooop, yolculuk nereye hemşerim?” şeklinde hesap sormaya cüret edemediği barış güvercini (!) A.B.D başkanını, milyonların gözü önünde, üzerinden atmak, düşürmek, yere sermek! Ve Ginger, sadece bunun için bile “asrın icadı” payesini sonuna kadar hak etmektedir. Elinizdeki kitabın politik yazılardan, siyasi mizahtan oluştuğunu sanmayın. Konu yine şehir hayatının cilveleri, hepimizin yaşadığı şeyler. Ama üzerime düşeni yapıp, bir yerde üçüncü kitabımı, kendi tarzımla, iki tekerlekli, pille çalışan, maksimum 20 kilometre hıza çıkabilen naif arkadaşım Ginger’a ithaf etmek istedim! Bu da Bush’a kapak olsun!

Aziz Nesin – Zübüklüğün Sonu Yok
Mizah / 24 Temmuz 2017

Kitap Adı: Zübüklüğün Sonu Yok: Seçilmiş Öyküler Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Sayfa Sayısı: 440 Gülmece edebiyatının doruğundaki yazarımız Aziz Nesin’i İOO. Doğum Yılında anarken onun öyküleri, yazı ve konuşmalarından derlenen tematik bir seçki sunuyoruz. Aziz Nesin’in öyküleri geniş bir konu yelpazesi içinde yalnız günlük yaşamı değil insanlık durumlarını ve toplumsal ilişkileri de gözler önüne serer, okuyanı güldürürken hayatı anlamaya yöneltir. Aynı çeşitlilik yazıları ve konuşmalarında da geçerlidir.Seçkimizi hazırlarken istedik ki Aziz Nesin’in kitaplarındaki öykü ve yazılarını bu kez tematik bir bütünlük içinde okuyun. Belirlediğimiz konu başlıklarına girmeyen ama bu dizi dışında bırakmaya gönlümüzün razı olmadığı öykülerini ise Gülmekten Öldüren Öyküler adı altında topladık.

Aziz Nesin – Tatlı Betüş
Mizah / 24 Temmuz 2017

Kitap Adı: Tatlı Betüş Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Sayfa Sayısı: 333 O kadar çok kaçak eşya çıkardık ki, kaptan şaşıp dehşet içinde kaldı. – Bu eşyalar katiyen bu gemiden çıkmış olamaz, dedi, çünkü bizimki yolcu gemisidir ve bu kadar yükü şu kadar bin tonilatoluk şilepler bile kaldıramaz. Siz bu eşyaları geminin neresinden çıkardınız? – Kıçından, dedim, geminin kıç ambarı kaçak eyşa dolu… İkinci kaptan da, – Artık aramayın, dedi, aradıkça boyuna kaçak eşya çıkıyor, bu gemi bu kadar yükü taşıyamaz, sonra durduğu yerde gemiyi batıracaksınız. Biz mesuliyet kabul edemeyiz…

Aziz Nesin – Sizin Memlekette Eşek Yok Mu?
Mizah / 24 Temmuz 2017

Kitap Adı: Sizin Memlekette Eşek Yok Mu? Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Sayfa Sayısı: 200 Bu seçkidekiler benim en beğendiğim, en güzel, en sevdiğim yapıtlarım mı? Böyle bir savda bulunamam. Ama bu seçkidekiler, en sevdiklerimden ve okurlarımın da seveceklerini umduklarımdan bir demettir. Bu seçkiye kitaplarımdaki yazılarımdan beğeneceğinizi umduklarımı derleyip aldım. Yanılıp yanılmadığıma siz, okurlarım, karar verebilirsiniz. Aziz Nesin’in yazdığı “Önsöz”den

Aziz Nesin – Simdiki Cocuklar Harika
Mizah / 24 Temmuz 2017

Kitap Adı: Simdiki Cocuklar Harika Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Sayfa Sayısı: 208 Bu romanı, salt çocuklar için değil, ana babalarla öğretmenler için de yazdım. Aziz Nesin -Bu romanda, çocukların gözüyle büyüklerin nasıl göründüğü anlatılıyor. -Bu romanda, çocuklar ana babalarını, öğretmenlerini ve büyüklerini eleştiriyor. Bu roman, çocuk eğitiminde gerekli sanılan, günümüzde geçerli birtakım değer yargılarının yanlışlığını anlatıyor. -Bu roman, çocukların büyüklerine karşı haklarını ve kendilerini savunmalarıdır.

Aziz Nesin – Rıfat Bey Neden Kaşınıyor
Mizah / 24 Temmuz 2017

Kitap Adı: Rıfat Bey Neden Kaşınıyor Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Sayfa Sayısı: 176 – Peki ne yemiştin zararlı? – Vallahi anlayamadım ki birader… Zararlı bişey de yemedim. Evde hindi dolması yapmışlardı, ağzına layık, pek de nefis olmuş. Dayanamadım, üç tabak yedim… – Afiyet Olsun… – Acaba hindi dolmasından mı hastalandım? – Hadi canım…

Aziz Nesin – Memleketin Birinde
Mizah / 24 Temmuz 2017

Kitap Adı: Memleketin Birinde Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Sayfa Sayısı: 144 Saray koruyucuları, deh demişler, çüş demişler, eşeği bitürlü atlatamayınca padişaha varıp, -Eşek kulunuz gelmiş, huzura çıkmak ister! demişler. Eşeği kabul buyuran padişah, -Ne dilersin ey eşek kulum?.. deyince, eşek de dilediğini bildirmiş. Padişah, canı burnuna gelip kükremiş: -İnek eti ile, derisi ile, gübresiyle bu memlekete, bu millete hizmet etti. Katır dersen savaşta, barışta yük taşıdı, bu vatana hizmet etti. A eşek, ya sen ne iş gördün ki, bir de kalkmış eşekliğine bakmadan nişan istersin?.. Utanmadan bir de karşıma gelmişsin. Söyle, ne halt ettin? O zaman eşek keyfinden sırıtarak, -Aman padişahım efendim, demiş, size en büyük hizmeti eşek kullarınız yapmıştır. Eğer benim gibi binlerce eşek kulun olmasaydı, sen hiç taht üzerinde oturabilir, saltanat sürebilir miydin? Dua et biz eşek kullarına. Bizim gibi eşekler sayesinde, sen de böyle saltanat sürüyorsun.