Woody Allen – Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?

Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım? Kitap Kapağı Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?
Woody Allen
Ayrıntı Yayınları
96

Odamda oturmuş bir yandan otuz sekizliğimi temizliyor, bir yandan da gelecek işimin ne olacağını tahmin etmeye çalışıyordum. O anda odamın kapısı açıldı ve Heather Butkiss adındaki uzun ve sarı saçlı bir afet içeri girdi. Üzerine elbise diye giydiği kısa etek ve dapdar bluz, derin düşünme halindeki bir mandaya bile kalp krizi geçirtebilirdi...

Zeki Kayahan Coşkun – Meğer Annem Haklıymış

Meğer Annem Haklıymış Kitap Kapağı Meğer Annem Haklıymış
Zeki Kayahan Coşkun
Karakarga Yayınları
112

- Seni doğuracağıma taş doğursaydım!

- Senin çocukların da aynısını sana yapsın inşallah!

- Hep babanın tarafını tut sen.

- Benim günahım neydi de...

- Bana anne deme!

- Kanser ettiniz beni.

- Kızdım mı adım kızdı oluyor!

- Öleyim de kurtulun benden!

- Gün yüzü göstermediniz bana.

- Kime çektin sen bilmem ki?

- Seni alan üç gün sonra geri getirir.

- Yaptığın banaysa, öğrendiğin sana.

- Sen dururken ben mi gideyim ekmek almaya?!

- Seni dokuz ay karnımda taşıdım ben!

- Sana da iyilik yaramıyor.

- Doğru, ben kimim ki zaten?!

 

Bu ve benzeri serzenişlere maruz kalmış... Kola almak için para istediğinde ne kolası karpuz var dolapta cevabını duymuş... Hava kararmadan evde olması gereken... Bereketi kaçıyor diye; misafire hazırlanan sıcak köftelerin, böreğin yanından kovulmuş... Aynısından evde var veyahut dönüşte alırız yalanlarıyla kandırılmış... “Babası şuna bir şey de” ile sarı kart gösterilmiş... Annesini ihmal etmiş, üzmüş Çocukların kitabı.

En Güzel Nasreddin Hoca Fıkraları

En Güzel Nasreddin Hoca Fıkraları Kitap Kapağı En Güzel Nasreddin Hoca Fıkraları
Kolektif
Liya Yayınları
112

Hoca'nın oğullarından biri yakın köylerden birinde çömlekçilik yapıyormuş. Bir gün Hoca yanına gidince: "Baba, bütün paramı şu çömleklere yatırdım" demiş.
"Hava güneşli olurda zamanında hepsi kurursa zengin olacağım. Ama yağışlı olursa anam ağlayacak!
Hoca oradan ayrılıp başka bir köyde oturan büyük oğluna uğramış. Oğlu: "Baba, varım yoğum şu tarlada, zamanında rahmet yağarsa zengin oldum gitti. Kuraklık olursa anam ağlayacak" demiş.
Hoca eve canı sıkkın dönmüş.
Karısı: "Hayrola efendi, yüzün neden asık" demiş.
"Benimki bir şey değil", demiş hoca; "asıl sen kendi halini düşün. Yağmur yağsa da yağmasa da bizim oğlanlardan birinin anası ağlayacak."

Muzaffer İzgü – Bir Namussuz Aranıyor

Bir Namussuz Aranıyor Kitap Kapağı Bir Namussuz Aranıyor
Muzaffer İzgü
Bilgi Yayınevi
214

"Bir varmış bir yokmuş, bir ülke varmış. Ülkenin bireyleri öyle namuslu, öyle namuslularmış ki, koskoca ülkede ilaç için olsun bir tek namussuz yokmuş. İşte bu ülkede öğretmenler öğrencilerine, büyükler küçüklerine namusu bir türlü tanımlayamıyorlarmış." Ülke yetkilileri " Bir Namussuz Aranıyor..." duyurusu yapmak zorunda kalmışlar. Bulmuşlar mıdır dersiniz? 'Bir Namussuz Aranıyor', İzgü'nün gülmece kitaplarının 23'üncüsü. "Devletin Resmi Ayısı, Rüzgâra Karşı Altı Metre İşeyen Adam, İmdat Kurtarın Bizi, Üniversite Polisi, Sülüklerden Özür Dilerim, Dört Dil Bilen Ayı..." adlı öykülerle başkalarını da içeren, beğenerek okuyacağınız bir yapıt.

Muzaffer İzgü – Çanak Çömlek Patladı

Çanak Çömlek Patladı Kitap Kapağı Çanak Çömlek Patladı
Muzaffer İzgü
Bilgi Yayınevi
208

Okurlara, "İşte değişik bir mizah örneği" dedirteceğinden kuşku duymadığımız bu yapıt, hemen herkesin tutkuyla izlediği 'Muzaffer İzgü Mizahı' içerisinde yeni bir sentez damarının habercisi olarak da dikkati çekmektedir. Örneğin, bir karamizah öğesini sevinç ve coşkuyla yoğurarak, onu bir umut ışığına dönüştürmek, besbelli, Muzaffer İzgü gibi ödüller kazanmış bir ustanın başarabileceği bir iş olsa gerek.
Baştan sona değin, gittikçe yoğunlaşan bir tad ve beğeniyle okuyacağınız, etkisi kalıcı bir kitaptır 'Çanak Çömlek Patladı'.

Muzaffer İzgü – Dayak Birincisi

Dayak Birincisi Kitap Kapağı Dayak Birincisi
Muzaffer İzgü
Bilgi Yayınevi
174

Muzaffer İzgü, bir gülmece ustası. Taşlama ve yergi arası bir anlatımla işlediği öyküleri düşündürücü olduğu kadar, güldürücü öğeler taşıyor. Anlattığı insanları, olayları en çarpıcı yanlarıyla ele almaktaki ustalığını okurları biliyor. Gülmecenin gücünü, onun öyküleriyle açık seçik anlayabiliyor çünkü.

Muzaffer İzgü – Sen Kim Hovardalık Kim

Sen Kim Hovardalık Kim Kitap Kapağı Sen Kim Hovardalık Kim
Muzaffer İzgü
Bilgi Yayınevi
170

Yurdumuzda olduğu kadar dış ülkelerde de birçok ödül kazanan Muzaffer İzgü'nün, kitlelere mal olan mizahı, Sen Kim Hovardalık Kim adlı öykü kitabında da okuyanı çarpıyor. Okuyucu, bireysel gibi görünen kimi sıkıntılarının, hangi toplumsal çöküntülerden kaynaklandığını da gülerek ve düşünerek saptayabiliyor.

Muzaffer İzgü – Zıkkımın Kökü

Zıkkımın Kökü Kitap Kapağı Zıkkımın Kökü
Muzaffer İzgü
Bilgi Yayınevi
276

"Yıl 1933, aylardan ekim, günlerden 29; yani onuncu yıl...cumhuriyetin onuncu yıldönümü... İşte o gece annem tutturmuş da tutturmuş, fener alayını izleyeceğim, diye... Babam, yahu avrat ayın günün, sancın mancın tutar, hem bu karınla... demiş. Ama annem hiç öyle coşkulu bir günde evde oturmak ister mi? Komşu kadınlardan biriyle çıkmışlar evden, bir yaşındaki abim de annemin kucağında. Fener alayını eve en yakın izleme yeri, olsa olsa Saathane'nin orası... nasıl kalabalık, iğne atsan yere düşmez!... Az sonra bando öteden gözükmüş. Pıstattararaaaa... demeye başlayınca, uy anam, annemdeki sancı... Breh, kaldırımda adım atacak yer yok, yan yön insan, gerisi dükkân... annemi eve zor yetiştirmişler. Tastamam eve geldikten on dakika sonra beni doğurmuş..." Bundan sonrası kitaptan öğreneceksiniz: Zıkkımın Kökü

Hagop Baronyan – Şark Dişçisi

Şark Dişçisi Kitap Kapağı Şark Dişçisi
Hagop Baronyan
Aras Yayıncılık
176

Ermenice mizah edebiyatının en tanınmış isimlerinden olan Hagop Baronyan, keskin gözlem yeteneği ve doğru bildiği yoldan şaşmayan entelektüel duruşuyla, iktidar sahiplerini, din adamlarını, başkalarının sırtından geçinenleri, dalkavukları, Batılı yaşam tarzına öykünenleri ve daha pek çoklarını alaya aldı, onların yanlışlarını kalemine dolamaktan, yüzlerine vurmaktan çekinmedi.
Baronyan'ın ilk komedisi olan Şark Dişçisi, görücü usulü evlilikler ve sadakat sorunlarını ele alan eğlenceli bir oyun. Eser, "Aile ilişkilerinin yozlaştığı, çiftlerin birbirlerinin kuyusunu kazmaya çalıştığı bir ortamda, eşler, eski ve yeni âşıklar, çocuklar ve nişanlılar arasındaki ilişkiler birbirine karışır, iç içe geçerse neler olur?" sorusuna yanıt arıyor. Olay örgüsünün arka planına dönemin çeşitli toplumsal gelişmelerini yerleştiren Baronyan, Şark Dişçisi'nde okuyucuyu, güncelliğini hiç yitirmeyecek evlilik ve sadakat ilişkisi üzerinde düşünmeye davet ediyor.

Barney Stinson & Matt Kuhn – Kanka Kanunu

Kanka Kanunu Kitap Kapağı Kanka Kanunu
Barney Stinson & Matt Kuhn
CNBC-e Yayınları & NTV Yayınları
149

Hepimizin hayatını düzenleyen, içselleştirilmiş bir kurallar bütünü vardır. Bazıları buna ahlak der. Bazılarıysa din. Ama bilgi sahibi kankalar buna Kutsal Kase Kankalık Kanunu derler.

Kuşaktan kuşağa sözlü bir gelenek olarak aktarılan, kankalar için resmi davranış kurallarının ilk basılı hali budur. Her erkek, bu kutsal ve efsanevi belgenin ilkelerini uygulayarak kankalık mertebesine nasıl ulaşacağını öğrenebilir.

Giovanni Guareschi – Don Camillo ve Şeytan

Don Camillo ve Şeytan Kitap Kapağı Don Camillo ve Şeytan
Giovanni Guareschi
Bilgi Yayınevi
216

'Altın Palmiye Ödülü' kazanmış olan Guareschi, ünlü bir İtalyan mizah yazarıdır. Bu ününü Don Camillo'nun yaratıcısı olmasına borçludur. Don Camillo, Po ovasının küçük bir kasabasında papazdır. Aynı kasabanın belediye başkanı komünist Peppone ile Don Camillo arasında bitip tükenmez bir mücadele sürüp gider. Yazar, onların kişiliklerinde evrensel sağ - sol çekişmesini tadına doyulmaz bir güldürüye dönüştürmüştür. Don Camillo dizisi, yarattığı dünya ve kişilerle, mizah edebiyatının doruklarından biri sayılmaktadır. Ünlü Fransız komedyeni Fernandel'in oynadığı Don Camillo filmleri de, dünya sinemalarında olağanüstü bir ilgiyle seyredilmiştir.

Steve Tesich – Karoo

Karoo Kitap Kapağı Karoo
Steve Tesich
Pegasus Yayınları
512

Oscar ödüllü yazar Steve Tesich, Saul Karoo’nun hüzünlü ama çılgın dünyasını ustaca yaratıyor ve yerle bir ediyor.

Karoo sarhoş olamayan bir alkolik, oğluyla baş başa kalmaya katlanamayan sevgi dolu bir baba ve düzelttiği film senaryolarını aslında katlettiğini kabul eden bir film tamircisi.

Saul’ün bir yandan usta bir yönetmenin en iyi filmini, bir yandan da kendi kırık dökük hayatını “tamir ederken” seks, ölüm ve şov dünyasında yaptığı yolculuğa hem facialar hem de komedi eşlik ediyor.

“Saul’ün seks, ölüm ve şov dünyası yolculuğu çok etkileyici.”

-Michael Herr-

“Dokunaklı, komik ve görkemli.”

-New York Book Review-

“İçinize işleyecek kadar komik, hiç beklemeyeceğiniz kadar dokunaklı ve film sektörü hakkında acımasız bir dürüstlüğe sahip.”

-Richard E Grant-

“Büyüleyici, bilgece bir öfkeyle dolu, gerçek bir satirik eser.”

-Arthur Miller-

“Harika. Kendini yok etmenin çıplak bir dürüstlükle anlatılışı. Saul öyle komik ki serbest düşüşe geçtiğinde biz de onunla yolun sonuna kadar gidiyoruz.”

-Deborah Moggach-

“Bu roman, romanların yaratılma amacını büyük bir başarıyla yerine getiriyor; en dayanılmaz üzüntüleri öyle bir güldürü neşesiyle bir araya topluyor ki bizi neredeyse hayatın trajik oluşuna sevindiriyor.”

-Howard Jacobson-

“Karoo büyük bir romanın tüm bileşenlerine sahip. Olay örgüsü bir Yunan trajedisi kadar dokunaklı. Sürprizleriyle ise en büyük polisiye hayranlarını tatmin edecek türden. Karakterler sayfalarda karşımıza çıktıkları andan itibaren ete kemiğe bürünüyorlar. Olağanüstü.”

-Literary Review-

Mark Twain – Sığır Sözleşmesi

Sığır Sözleşmesi Kitap Kapağı Sığır Sözleşmesi
Mark Twain
Karikatür Yayınları
95

Mark Twain’in yayınlanmış altmış hikayesinden seçtiklerimizi Sığır Sözleşmesi adıyla sunuyoruz. Bu kitabın rağbet göreceğini umarak, Mark Twain’in bütün hikayelerini de kitap olarak yayınlamak istiyoruz.

Andre Dahl – Gittim Gezdim Gördüm

Gittim Gezdim Gördüm Kitap Kapağı Gittim Gezdim Gördüm
Andre Dahl
Mizah Yayınları
145

Bir Fransız mizah yazarı olan Andre Dalh bu kitabında Amerika, İtalya gibi ülkelerle bazı ünlü şehirlere yaptığı gezileri anlatıyor. Hem turist hem mizahcı olan birinin gözlemleriyle dolu olan gezi izlenimlerini okurken insan kendini gülünçlükler dolu bir dünyada buluyor.

James Thurber – 13 Saat

13 Saat Kitap Kapağı 13 Saat
James Thurber
94

13 Saat, James Thurber’ın 1950 tarihli klasik eseridir. Halk masallarına mizahi yaklaşımı, zekice düşünülmüş kelime oyunları, tarihsel figürlere göndermeleri ve şiirsel anlatımıyla fantastik edebiyatın kilometre taşlarından biri kabul edilmektedir.

“13 Saat, modern bir yazarın kaleminden çıkabilecek en zekice kurgulanmış masallardan biri… Masal diyarında böylesine bir kıvraklık ve içtenlikle hareket edebilecek yaşayan başka bir yazar yok.”
Time

“Son yüzyılın en muhteşem çocuk kitaplarından biri. Muhtemelen Thurber’ın yazdığı en iyi eser. Ayrıca kesinlikle yüksek sesle okunabilecek en keyifli kitap.”
Neil Gaiman 

“13 Saat olağanüstü bir eser.”
The Washington Post

“13 Saat, bütün bir masal geleneğini onurlandıran, yergi alanında küçük bir başyapıt.”
The Hudson Review

“Gotik, ürkütücü ve ustalıklı sözcük oyunlarıyla yazılmış bir eser. Eğer benim elimdeki nüshayı görmüş olsaydınız, kitabı 13 kezden fazla okuduğumu söylediğimde bana inanırdınız.”
Nicola Morgan, The Scotsman

“Thurber’ın hikayeleri çocuklar için birer düş, yetişkinler içinse birer mesel niteliğini taşıyor.”
Guardian