En Güzel Nasreddin Hoca Fıkraları
Mizah / 26 Temmuz 2018

Kitap Adı: En Güzel Nasreddin Hoca Fıkraları Yazar: Kolektif Yayıncı: Liya Yayınları Sayfa Sayısı: 112 Hoca’nın oğullarından biri yakın köylerden birinde çömlekçilik yapıyormuş. Bir gün Hoca yanına gidince: “Baba, bütün paramı şu çömleklere yatırdım” demiş. “Hava güneşli olurda zamanında hepsi kurursa zengin olacağım. Ama yağışlı olursa anam ağlayacak! Hoca oradan ayrılıp başka bir köyde oturan büyük oğluna uğramış. Oğlu: “Baba, varım yoğum şu tarlada, zamanında rahmet yağarsa zengin oldum gitti. Kuraklık olursa anam ağlayacak” demiş. Hoca eve canı sıkkın dönmüş. Karısı: “Hayrola efendi, yüzün neden asık” demiş. “Benimki bir şey değil”, demiş hoca; “asıl sen kendi halini düşün. Yağmur yağsa da yağmasa da bizim oğlanlardan birinin anası ağlayacak.”

Muzaffer İzgü – Bir Namussuz Aranıyor
Mizah / 8 Temmuz 2018

Kitap Adı: Bir Namussuz Aranıyor Yazar: Muzaffer İzgü Yayıncı: Bilgi Yayınevi Sayfa Sayısı: 214 “Bir varmış bir yokmuş, bir ülke varmış. Ülkenin bireyleri öyle namuslu, öyle namuslularmış ki, koskoca ülkede ilaç için olsun bir tek namussuz yokmuş. İşte bu ülkede öğretmenler öğrencilerine, büyükler küçüklerine namusu bir türlü tanımlayamıyorlarmış.” Ülke yetkilileri ” Bir Namussuz Aranıyor…” duyurusu yapmak zorunda kalmışlar. Bulmuşlar mıdır dersiniz? ‘Bir Namussuz Aranıyor’, İzgü’nün gülmece kitaplarının 23’üncüsü. “Devletin Resmi Ayısı, Rüzgâra Karşı Altı Metre İşeyen Adam, İmdat Kurtarın Bizi, Üniversite Polisi, Sülüklerden Özür Dilerim, Dört Dil Bilen Ayı…” adlı öykülerle başkalarını da içeren, beğenerek okuyacağınız bir yapıt.

Muzaffer İzgü – Çanak Çömlek Patladı
Mizah / 8 Temmuz 2018

Kitap Adı: Çanak Çömlek Patladı Yazar: Muzaffer İzgü Yayıncı: Bilgi Yayınevi Sayfa Sayısı: 208 Okurlara, “İşte değişik bir mizah örneği” dedirteceğinden kuşku duymadığımız bu yapıt, hemen herkesin tutkuyla izlediği ‘Muzaffer İzgü Mizahı’ içerisinde yeni bir sentez damarının habercisi olarak da dikkati çekmektedir. Örneğin, bir karamizah öğesini sevinç ve coşkuyla yoğurarak, onu bir umut ışığına dönüştürmek, besbelli, Muzaffer İzgü gibi ödüller kazanmış bir ustanın başarabileceği bir iş olsa gerek. Baştan sona değin, gittikçe yoğunlaşan bir tad ve beğeniyle okuyacağınız, etkisi kalıcı bir kitaptır ‘Çanak Çömlek Patladı’.

Muzaffer İzgü – Dayak Birincisi
Mizah / 8 Temmuz 2018

Kitap Adı: Dayak Birincisi Yazar: Muzaffer İzgü Yayıncı: Bilgi Yayınevi Sayfa Sayısı: 174 Muzaffer İzgü, bir gülmece ustası. Taşlama ve yergi arası bir anlatımla işlediği öyküleri düşündürücü olduğu kadar, güldürücü öğeler taşıyor. Anlattığı insanları, olayları en çarpıcı yanlarıyla ele almaktaki ustalığını okurları biliyor. Gülmecenin gücünü, onun öyküleriyle açık seçik anlayabiliyor çünkü.

Muzaffer İzgü – Sen Kim Hovardalık Kim
Mizah / 8 Temmuz 2018

Kitap Adı: Sen Kim Hovardalık Kim Yazar: Muzaffer İzgü Yayıncı: Bilgi Yayınevi Sayfa Sayısı: 170 Yurdumuzda olduğu kadar dış ülkelerde de birçok ödül kazanan Muzaffer İzgü’nün, kitlelere mal olan mizahı, Sen Kim Hovardalık Kim adlı öykü kitabında da okuyanı çarpıyor. Okuyucu, bireysel gibi görünen kimi sıkıntılarının, hangi toplumsal çöküntülerden kaynaklandığını da gülerek ve düşünerek saptayabiliyor.

Muzaffer İzgü – Zıkkımın Kökü
Mizah / 8 Temmuz 2018

Kitap Adı: Zıkkımın Kökü Yazar: Muzaffer İzgü Yayıncı: Bilgi Yayınevi Sayfa Sayısı: 276 “Yıl 1933, aylardan ekim, günlerden 29; yani onuncu yıl…cumhuriyetin onuncu yıldönümü… İşte o gece annem tutturmuş da tutturmuş, fener alayını izleyeceğim, diye… Babam, yahu avrat ayın günün, sancın mancın tutar, hem bu karınla… demiş. Ama annem hiç öyle coşkulu bir günde evde oturmak ister mi? Komşu kadınlardan biriyle çıkmışlar evden, bir yaşındaki abim de annemin kucağında. Fener alayını eve en yakın izleme yeri, olsa olsa Saathane’nin orası… nasıl kalabalık, iğne atsan yere düşmez!… Az sonra bando öteden gözükmüş. Pıstattararaaaa… demeye başlayınca, uy anam, annemdeki sancı… Breh, kaldırımda adım atacak yer yok, yan yön insan, gerisi dükkân… annemi eve zor yetiştirmişler. Tastamam eve geldikten on dakika sonra beni doğurmuş…” Bundan sonrası kitaptan öğreneceksiniz: Zıkkımın Kökü

Hagop Baronyan – Şark Dişçisi
Mizah / 5 Temmuz 2018

Kitap Adı: Şark Dişçisi Yazar: Hagop Baronyan Yayıncı: Aras Yayıncılık Sayfa Sayısı: 176 Ermenice mizah edebiyatının en tanınmış isimlerinden olan Hagop Baronyan, keskin gözlem yeteneği ve doğru bildiği yoldan şaşmayan entelektüel duruşuyla, iktidar sahiplerini, din adamlarını, başkalarının sırtından geçinenleri, dalkavukları, Batılı yaşam tarzına öykünenleri ve daha pek çoklarını alaya aldı, onların yanlışlarını kalemine dolamaktan, yüzlerine vurmaktan çekinmedi. Baronyan’ın ilk komedisi olan Şark Dişçisi, görücü usulü evlilikler ve sadakat sorunlarını ele alan eğlenceli bir oyun. Eser, “Aile ilişkilerinin yozlaştığı, çiftlerin birbirlerinin kuyusunu kazmaya çalıştığı bir ortamda, eşler, eski ve yeni âşıklar, çocuklar ve nişanlılar arasındaki ilişkiler birbirine karışır, iç içe geçerse neler olur?” sorusuna yanıt arıyor. Olay örgüsünün arka planına dönemin çeşitli toplumsal gelişmelerini yerleştiren Baronyan, Şark Dişçisi’nde okuyucuyu, güncelliğini hiç yitirmeyecek evlilik ve sadakat ilişkisi üzerinde düşünmeye davet ediyor.

Barney Stinson & Matt Kuhn – Kanka Kanunu
Mizah / 4 Haziran 2018

Kitap Adı: Kanka Kanunu Yazar: Barney Stinson & Matt Kuhn Yayıncı: CNBC-e Yayınları & NTV Yayınları Sayfa Sayısı: 149 Hepimizin hayatını düzenleyen, içselleştirilmiş bir kurallar bütünü vardır. Bazıları buna ahlak der. Bazılarıysa din. Ama bilgi sahibi kankalar buna Kutsal Kase Kankalık Kanunu derler. Kuşaktan kuşağa sözlü bir gelenek olarak aktarılan, kankalar için resmi davranış kurallarının ilk basılı hali budur. Her erkek, bu kutsal ve efsanevi belgenin ilkelerini uygulayarak kankalık mertebesine nasıl ulaşacağını öğrenebilir.

Giovanni Guareschi – Don Camillo ve Şeytan
Mizah / 11 Nisan 2018

Kitap Adı: Don Camillo ve Şeytan Yazar: Giovanni Guareschi Yayıncı: Bilgi Yayınevi Sayfa Sayısı: 216 ‘Altın Palmiye Ödülü’ kazanmış olan Guareschi, ünlü bir İtalyan mizah yazarıdır. Bu ününü Don Camillo’nun yaratıcısı olmasına borçludur. Don Camillo, Po ovasının küçük bir kasabasında papazdır. Aynı kasabanın belediye başkanı komünist Peppone ile Don Camillo arasında bitip tükenmez bir mücadele sürüp gider. Yazar, onların kişiliklerinde evrensel sağ – sol çekişmesini tadına doyulmaz bir güldürüye dönüştürmüştür. Don Camillo dizisi, yarattığı dünya ve kişilerle, mizah edebiyatının doruklarından biri sayılmaktadır. Ünlü Fransız komedyeni Fernandel’in oynadığı Don Camillo filmleri de, dünya sinemalarında olağanüstü bir ilgiyle seyredilmiştir.

Steve Tesich – Karoo
Mizah / 8 Nisan 2018

Kitap Adı: Karoo Yazar: Steve Tesich Yayıncı: Pegasus Yayınları Sayfa Sayısı: 512 Oscar ödüllü yazar Steve Tesich, Saul Karoo’nun hüzünlü ama çılgın dünyasını ustaca yaratıyor ve yerle bir ediyor. Karoo sarhoş olamayan bir alkolik, oğluyla baş başa kalmaya katlanamayan sevgi dolu bir baba ve düzelttiği film senaryolarını aslında katlettiğini kabul eden bir film tamircisi. Saul’ün bir yandan usta bir yönetmenin en iyi filmini, bir yandan da kendi kırık dökük hayatını “tamir ederken” seks, ölüm ve şov dünyasında yaptığı yolculuğa hem facialar hem de komedi eşlik ediyor. “Saul’ün seks, ölüm ve şov dünyası yolculuğu çok etkileyici.” -Michael Herr- “Dokunaklı, komik ve görkemli.” -New York Book Review- “İçinize işleyecek kadar komik, hiç beklemeyeceğiniz kadar dokunaklı ve film sektörü hakkında acımasız bir dürüstlüğe sahip.” -Richard E Grant- “Büyüleyici, bilgece bir öfkeyle dolu, gerçek bir satirik eser.” -Arthur Miller- “Harika. Kendini yok etmenin çıplak bir dürüstlükle anlatılışı. Saul öyle komik ki serbest düşüşe geçtiğinde biz de onunla yolun sonuna kadar gidiyoruz.” -Deborah Moggach- “Bu roman, romanların yaratılma amacını büyük bir başarıyla yerine getiriyor; en dayanılmaz üzüntüleri öyle bir güldürü neşesiyle bir araya topluyor ki bizi neredeyse hayatın trajik oluşuna sevindiriyor.” -Howard Jacobson- “Karoo büyük bir romanın tüm bileşenlerine sahip. Olay örgüsü bir Yunan trajedisi kadar dokunaklı….

Mark Twain – Sığır Sözleşmesi
Mizah / 4 Ocak 2018

Kitap Adı: Sığır Sözleşmesi Yazar: Mark Twain Yayıncı: Karikatür Yayınları Sayfa Sayısı: 95 Mark Twain’in yayınlanmış altmış hikayesinden seçtiklerimizi Sığır Sözleşmesi adıyla sunuyoruz. Bu kitabın rağbet göreceğini umarak, Mark Twain’in bütün hikayelerini de kitap olarak yayınlamak istiyoruz.

Andre Dahl – Gittim Gezdim Gördüm
Mizah / 19 Aralık 2017

Kitap Adı: Gittim Gezdim Gördüm Yazar: Andre Dahl Yayıncı: Mizah Yayınları Sayfa Sayısı: 145 Bir Fransız mizah yazarı olan Andre Dalh bu kitabında Amerika, İtalya gibi ülkelerle bazı ünlü şehirlere yaptığı gezileri anlatıyor. Hem turist hem mizahcı olan birinin gözlemleriyle dolu olan gezi izlenimlerini okurken insan kendini gülünçlükler dolu bir dünyada buluyor.

James Thurber – 13 Saat
Mizah / 18 Aralık 2017

Kitap Adı: 13 Saat Yazar: James Thurber Sayfa Sayısı: 94 13 Saat, James Thurber’ın 1950 tarihli klasik eseridir. Halk masallarına mizahi yaklaşımı, zekice düşünülmüş kelime oyunları, tarihsel figürlere göndermeleri ve şiirsel anlatımıyla fantastik edebiyatın kilometre taşlarından biri kabul edilmektedir. “13 Saat, modern bir yazarın kaleminden çıkabilecek en zekice kurgulanmış masallardan biri… Masal diyarında böylesine bir kıvraklık ve içtenlikle hareket edebilecek yaşayan başka bir yazar yok.” Time “Son yüzyılın en muhteşem çocuk kitaplarından biri. Muhtemelen Thurber’ın yazdığı en iyi eser. Ayrıca kesinlikle yüksek sesle okunabilecek en keyifli kitap.” Neil Gaiman  “13 Saat olağanüstü bir eser.” The Washington Post “13 Saat, bütün bir masal geleneğini onurlandıran, yergi alanında küçük bir başyapıt.” The Hudson Review “Gotik, ürkütücü ve ustalıklı sözcük oyunlarıyla yazılmış bir eser. Eğer benim elimdeki nüshayı görmüş olsaydınız, kitabı 13 kezden fazla okuduğumu söylediğimde bana inanırdınız.” Nicola Morgan, The Scotsman “Thurber’ın hikayeleri çocuklar için birer düş, yetişkinler içinse birer mesel niteliğini taşıyor.” Guardian

Aziz Nesin – Kalpazanlık Bile Yapılamıyor
Mizah / 14 Aralık 2017

Kitap Adı: Kalpazanlık Bile Yapılamıyor Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Sayfa Sayısı: 464 Dolar getir dolar, sterlin getir sterlin, ruble getir ruble basayım ki hiç kimse kalpını aslından ayırt edemez. Ayırt etmek ne demek, bilirkişinin en feriştahına, uzmanının en şahına götür göster, paranın aslına sahte der de, benim yaptığım kalp paraya sahte diyemez. Kağıt paranın da, maden paranın da sahtesini yaparım…

Adnan Ersan – Mezartaşı Esprileri
Mizah / 18 Kasım 2017

Kitap Adı: Mezartaşı Esprileri Yazar: Adnan Ersan Yayıncı: Arkadaş Yayıncılık Sayfa Sayısı: 96 MEZAR TAŞI ESPRİLERİ SON VASİYETİ KEFENİN CEPLİ OLMASIYDI. (Rüşvet düşkünü bir bürokratın mezartaşı ) ULUDAĞ’A KAYAK YAPMAYA GİTMİŞTİ, HAYATINI KAYDIRDILAR. KÖY HAYATINI ÖZLÜYORDU, ÖZLEMİNE KAVUŞTU. O ARTIK TAHTALIKÖYLÜ. SON FALINDA “SİZE UZUN BİR YOL GÖRÜNÜYOR” DİYE YAZIYORDU. FAL DOĞRU ÇIKTI.