Ahmet Gülüm – Dikkat Yazılı Var
Mizah / 18 Kasım 2017

Kitap Adı: Dikkat Yazılı Var Yazar: Ahmet Gülüm Yayıncı: İletişim Yayınları Sayfa Sayısı: 188 İlk olarak 1997 yılında çıktığında özellikle genç okurun ilgisini çeken Dikkat Yazılı Var, öğrencilerin sınav sorularına verdikleri eğlenceli cevaplardan ve bu cevapları karikatürize eden çizgilerden oluşuyor. Ahmet Gülüm ve Kemal Gönen’in öğrencilerin verdikleri cevaplardan daha önce derledikleri dört kitaptan iki ciltlik bir seçki yeniden okurlarla buluşuyor. “Oyun ve mizah, hayatımızdan giderek yok olurken, ‘şakasız ve oyunsuz’ bir an önce büyüme isteğinin prim yaptığı günümüzde, yeniden kahkaha atmanın, saçmalamanın keyfini yaşattıkları için kitabın asıl yaratıcısı çocuklarımıza ve daha iyi bir eğitim-öğretim için çaba gösteren herkese sonsuz teşekkürlerimizle…” Ahmet Gülüm-Kemal Gönen Devletin temel organlarını yazınız. “Mide, kalp, ciyer” Mübarek geceler hangileridir? Kına Gecesi Gerdek Gecesi Dolunay Gecesi

Adnan Ersan – Mezartaşı Esprileri
Mizah / 18 Kasım 2017

Kitap Adı: Mezartaşı Esprileri Yazar: Adnan Ersan Yayıncı: Arkadaş Yayıncılık Sayfa Sayısı: 96 MEZAR TAŞI ESPRİLERİ SON VASİYETİ KEFENİN CEPLİ OLMASIYDI. (Rüşvet düşkünü bir bürokratın mezartaşı ) ULUDAĞ’A KAYAK YAPMAYA GİTMİŞTİ, HAYATINI KAYDIRDILAR. KÖY HAYATINI ÖZLÜYORDU, ÖZLEMİNE KAVUŞTU. O ARTIK TAHTALIKÖYLÜ. SON FALINDA “SİZE UZUN BİR YOL GÖRÜNÜYOR” DİYE YAZIYORDU. FAL DOĞRU ÇIKTI.

Atilla Atalay – Sıdıka
Mizah / 14 Ağustos 2017

Kitap Adı: Sıdıka Yazar: Atilla Atalay Yayıncı: İletişim Yayınları Sayfa Sayısı: 224 “Tuhaftı… Sanki herkes ‘fabrıga’nın gizli bir işaretini taşıyordu… Orkestra, kimselerin duyamadığı tılsımlı bir fabrika sireni çalıyor; yaşamın vardiyasını değiştiriyordu… O an, ‘ağır sanayii’nin, olanca ağırlığı üstüme çöktü… Kendimi de fabrikanın bir ürünü gibi duyumsadım… Bir an için, ‘fabrıga’nın yaşamımızda hiç olmadığını düşündüm… Sonra, önce senin, ardından diğerlerinin gülümseyen ‘düğünlü’ yüzlerine baktım… Baktım ve ‘fabrıga’nın başka bir şey değil, biz olduğumuza karar verdim… Çocukluğumdan beri pek sevmediğim, o koca, dumanlı deve ait yüksek fırınların, niye Ayşe, Ülkü, Zeynep gibi insan isimleri taşıdığını çözdüm…”

Gülse Birsel – Yolculuk Nereye Hemşerim
Mizah / 27 Temmuz 2017

Kitap Adı: Yolculuk Nereye Hemşerim Yazar: Gülse Birsel Yayıncı: Epsilon Yayınevi Sayfa Sayısı: 192 Kitabımın kapağı için ginger adlı aletin üzerinde fotoğraf çektirmemin iki sebebi var: Birincisi, mizahi yönü. Bu aracı ve bu aracın üzerinde seyahat etme fikrini resim olarak eğlenceli buluyorum. İkincisi daha önemli. Segway, veya halk arasındaki adıyla “Ginger”, beklenen konuda, yani taşımacılık sektöründe büyük bir patlama gerçekleştirememiş olduğu halde, politika alanında son yılların en hayırlı, en içimin yağlarını eriten eylemine imza atmıştır: George W. Bush tabir ettiğimiz, zeki, çok sevdiğim, güzel insan, şimdiye kadar kimsenin “Hooop, yolculuk nereye hemşerim?” şeklinde hesap sormaya cüret edemediği barış güvercini (!) A.B.D başkanını, milyonların gözü önünde, üzerinden atmak, düşürmek, yere sermek! Ve Ginger, sadece bunun için bile “asrın icadı” payesini sonuna kadar hak etmektedir. Elinizdeki kitabın politik yazılardan, siyasi mizahtan oluştuğunu sanmayın. Konu yine şehir hayatının cilveleri, hepimizin yaşadığı şeyler. Ama üzerime düşeni yapıp, bir yerde üçüncü kitabımı, kendi tarzımla, iki tekerlekli, pille çalışan, maksimum 20 kilometre hıza çıkabilen naif arkadaşım Ginger’a ithaf etmek istedim! Bu da Bush’a kapak olsun!

Aziz Nesin – Zübüklüğün Sonu Yok
Mizah / 24 Temmuz 2017

Kitap Adı: Zübüklüğün Sonu Yok: Seçilmiş Öyküler Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Sayfa Sayısı: 440 Gülmece edebiyatının doruğundaki yazarımız Aziz Nesin’i İOO. Doğum Yılında anarken onun öyküleri, yazı ve konuşmalarından derlenen tematik bir seçki sunuyoruz. Aziz Nesin’in öyküleri geniş bir konu yelpazesi içinde yalnız günlük yaşamı değil insanlık durumlarını ve toplumsal ilişkileri de gözler önüne serer, okuyanı güldürürken hayatı anlamaya yöneltir. Aynı çeşitlilik yazıları ve konuşmalarında da geçerlidir.Seçkimizi hazırlarken istedik ki Aziz Nesin’in kitaplarındaki öykü ve yazılarını bu kez tematik bir bütünlük içinde okuyun. Belirlediğimiz konu başlıklarına girmeyen ama bu dizi dışında bırakmaya gönlümüzün razı olmadığı öykülerini ise Gülmekten Öldüren Öyküler adı altında topladık.

Aziz Nesin – Tatlı Betüş
Mizah / 24 Temmuz 2017

Kitap Adı: Tatlı Betüş Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Sayfa Sayısı: 333 O kadar çok kaçak eşya çıkardık ki, kaptan şaşıp dehşet içinde kaldı. – Bu eşyalar katiyen bu gemiden çıkmış olamaz, dedi, çünkü bizimki yolcu gemisidir ve bu kadar yükü şu kadar bin tonilatoluk şilepler bile kaldıramaz. Siz bu eşyaları geminin neresinden çıkardınız? – Kıçından, dedim, geminin kıç ambarı kaçak eyşa dolu… İkinci kaptan da, – Artık aramayın, dedi, aradıkça boyuna kaçak eşya çıkıyor, bu gemi bu kadar yükü taşıyamaz, sonra durduğu yerde gemiyi batıracaksınız. Biz mesuliyet kabul edemeyiz…

Aziz Nesin – Sizin Memlekette Eşek Yok Mu?
Mizah / 24 Temmuz 2017

Kitap Adı: Sizin Memlekette Eşek Yok Mu? Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Sayfa Sayısı: 200 Bu seçkidekiler benim en beğendiğim, en güzel, en sevdiğim yapıtlarım mı? Böyle bir savda bulunamam. Ama bu seçkidekiler, en sevdiklerimden ve okurlarımın da seveceklerini umduklarımdan bir demettir. Bu seçkiye kitaplarımdaki yazılarımdan beğeneceğinizi umduklarımı derleyip aldım. Yanılıp yanılmadığıma siz, okurlarım, karar verebilirsiniz. Aziz Nesin’in yazdığı “Önsöz”den

Aziz Nesin – Simdiki Cocuklar Harika
Mizah / 24 Temmuz 2017

Kitap Adı: Simdiki Cocuklar Harika Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Sayfa Sayısı: 208 Bu romanı, salt çocuklar için değil, ana babalarla öğretmenler için de yazdım. Aziz Nesin -Bu romanda, çocukların gözüyle büyüklerin nasıl göründüğü anlatılıyor. -Bu romanda, çocuklar ana babalarını, öğretmenlerini ve büyüklerini eleştiriyor. Bu roman, çocuk eğitiminde gerekli sanılan, günümüzde geçerli birtakım değer yargılarının yanlışlığını anlatıyor. -Bu roman, çocukların büyüklerine karşı haklarını ve kendilerini savunmalarıdır.

Aziz Nesin – Rıfat Bey Neden Kaşınıyor
Mizah / 24 Temmuz 2017

Kitap Adı: Rıfat Bey Neden Kaşınıyor Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Sayfa Sayısı: 176 – Peki ne yemiştin zararlı? – Vallahi anlayamadım ki birader… Zararlı bişey de yemedim. Evde hindi dolması yapmışlardı, ağzına layık, pek de nefis olmuş. Dayanamadım, üç tabak yedim… – Afiyet Olsun… – Acaba hindi dolmasından mı hastalandım? – Hadi canım…

Aziz Nesin – Memleketin Birinde
Mizah / 24 Temmuz 2017

Kitap Adı: Memleketin Birinde Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Sayfa Sayısı: 144 Saray koruyucuları, deh demişler, çüş demişler, eşeği bitürlü atlatamayınca padişaha varıp, -Eşek kulunuz gelmiş, huzura çıkmak ister! demişler. Eşeği kabul buyuran padişah, -Ne dilersin ey eşek kulum?.. deyince, eşek de dilediğini bildirmiş. Padişah, canı burnuna gelip kükremiş: -İnek eti ile, derisi ile, gübresiyle bu memlekete, bu millete hizmet etti. Katır dersen savaşta, barışta yük taşıdı, bu vatana hizmet etti. A eşek, ya sen ne iş gördün ki, bir de kalkmış eşekliğine bakmadan nişan istersin?.. Utanmadan bir de karşıma gelmişsin. Söyle, ne halt ettin? O zaman eşek keyfinden sırıtarak, -Aman padişahım efendim, demiş, size en büyük hizmeti eşek kullarınız yapmıştır. Eğer benim gibi binlerce eşek kulun olmasaydı, sen hiç taht üzerinde oturabilir, saltanat sürebilir miydin? Dua et biz eşek kullarına. Bizim gibi eşekler sayesinde, sen de böyle saltanat sürüyorsun.

Aziz Nesin – Kazan Töreni
Mizah / 24 Temmuz 2017

Kitap Adı: Kazan Töreni Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Sayfa Sayısı: 192 – Maksat yemek değil, muhabbet… – Elbetteee… Ciğerden almıyorsunuz. – Bendeniz dolmaya bayılırım da… Güzel de yapmışlar. – Burası ne fabrikası beyefendi? – Vallahi iyice bilmiyorum ama, galiba makinelere filan bakılırsa, bir makine fabrikası olacak.

Aziz Nesin – Damda Deli Var
Mizah / 22 Temmuz 2017

Kitap Adı: Damda Deli Var Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Sayfa Sayısı: 176 Komiser, -Yaptık, dedi, seni şehir meclisine üye yaptık. Hadi kardeşim, in aşağı da arkadaşlarını bekletme!.. -İnmem! Belediye başkanı yapın ineyim! İhtiyar, -Gördünüz mü, dedi, vaktiyle gerekti. Şimdi hiç inmez. Ter içinde kalan itfaiye komutanı, -Yani belediye başkanı yaparsak ne olur, dedi, yapalım. Sonra iki elini ağzına boru yapıp yukarı seslendi: -İn kardeşim!.. Seni belediye başkanı yaptık, in de görevine başla! Deli göbek atarak, -İnmem, dedi, bir deliyi belediye başkanı yapanların arasında benim ne işim var? İnmem! -Peki, ne istiyorsun? -Bakan yaparsanız inerim!

Aziz Nesin – Bir Koltuk Nasıl Devrilir
Mizah / 22 Temmuz 2017

Kitap Adı: Bir Koltuk Nasıl Devrilir Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Sayfa Sayısı: 175 Vatan Evlatları Partisi’nin başında Kafakan Bey vardı. Kötü adam denilemezdi. Uluslararası toplantılarda uyumaktan, uyumadığı zamanlarda da burnunu karıştırmaktan başka kötü bir huyu yoktu. Kafakan Bey, Başbakan oldu. Onun Başbakan oluşunu, ana muhalefet partisi olan Yaşasın Memleket Partililer çekemediler. Her ne uğruna olursa olsun, Vatan Partisi’ni iktidardan düşürmek istiyorlardı. Durmadan burnunu karıştıran bir adamın Başbakan olması, ulusal onurlarına dokunuyordu. Kafakan Bey’in ve arkadaşlarının hırsız olduklarını gazeteler de yazdılar. Buna kimse aldırış etmedi. Halk, – Hiçbir işe yaramayan bir adam hırsız değil diye Başbakan olacağına, iş yapsın da varsın hırsız olsun… diyordu. Haklıydılar, çünkü Yaşasın Memleket Partisi de iktidardayken az hırsızlık yapmamıştı.

Aziz Nesin – Bay Düdük
Mizah / 22 Temmuz 2017

Kitap Adı: Bay Düdük Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Sayfa Sayısı: 136 Maçtan çıktık. Musa, fır fır öttürüp bize yol açıyor. Düzlüğe çıkınca, -Arabaya binelim dedi. Binelim binmesine, ama nasıl bineceğiz? Ben diyeyim beşyüz kişi, siz deyin bin kişi, araba, otobüs bekliyor. Bir boş araba geldi mi, yüz kişi birden koşuyor. -Bize iki günde sıra gelmez. Musa, -Sen dur! Dedi. Önümüzden bir taksi gerçekten, cebinden düdüğü çıkarıp fıır fıır öttürdü. Düdüğü öttürmesine, hızla giden taksi döndü, geldi önümüzde durdu. Biz taksiye bindik. İşin şaşılacak yanı, boş arabaya saldırmadı. Arabada, -Ulan Musa, yoksa sen trafik müdürü mü oldun? Dedim. Parmağını dudağına götürüp “sus” işareti yaptı. Nişantaşı”da taksiden indik. Musa cüzdana davrandı. Şoför: -Ayağını öpeyim, para istemez kurban olayım… Para almadı. -Şoför tanıdık mı? Dedim. – Yoo..dedi. -Ulan Musa, yoksa sen polis müdürü mü oldun?

Aziz Nesin – Şimdi Avrupa
Mizah / 22 Temmuz 2017

Kitap Adı: Şimdi Avrupa Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Sayfa Sayısı: 156 Aziz Nesinin kendine has üslubu ve kara mizah anlayışıyla yazmış oldugu eserlerden biri daha…