Patricia Fara – Bilim: Dört Bin Yıllık Bir Tarih

9 Haziran 2017
Patricia Fara – Bilim: Dört Bin Yıllık Bir Tarih Kitabını idefix'ten İndirimle Satın Alın! Patricia Fara – Bilim: Dört Bin Yıllık Bir Tarih Kitabını D&R'dan İndirimle Satın Alın!
Patricia Fara - Bilim: Dört Bin Yıllık Bir Tarih Bilim: Dört Bin Yıllık Bir Tarih
Patricia Fara
Metis Yayınları
512

Bilim: Dört Bin Yıllık Bir Tarih, adından da anlaşılacağı gibi bir bilim tarihi kitabı. Ama onu ana akım bilim tarihi anlatılarından farklı kılan birçok özelliği var. Patricia Fara kitabın girişinde şöyle diyor: "Tarih yazmak, olguları düzenli bir şekilde bir araya getirmek ve olayları doğru bir şekilde sıralamaktan ibaret değildir; neyi dahil edeceğiniz ve kimi hariç tutacağınız gibi konularda seçimler yaparak geçmişi yeniden yorumlamayı, dünyayı yeniden çizmeyi de içerir." Bilim tarihine yönelik Avrupamerkezci yaklaşımın nesnellikten uzak olduğuna dikkat çeken Fara, "dâhi biliminsanı" mitini sarsmayı da ihmal etmiyor. Fara'ya göre bilim tarihi ideal kahramanlarca inşa edilmiş düz ve pürüzsüz bir yol değil; hatalar yapan, rekabet eden, hatta kimi zaman ellerindeki bulguları çarpıtan etten kemikten insanların açtığı dolambaçlı bir patika. Bu patikada kimin öne geçeceği ise iktidar kavramıyla yakından bağlantılı.

"Geçmişe yepyeni bir açıdan baktığımızda, hangi soruların sorulması gerektiğini bilmek, yeni bilgiler ortaya çıkarmak kadar önemlidir," diyen Fara, dinin bilim üzerindeki etkisinden simya ve büyünün bilimle ilişkisine, kadınların bilim tarihindeki rolünden farklı bilim türlerine kadar birçok konuda kritik sorular soruyor.

Patricia Fara – Bilim: Dört Bin Yıllık Bir Tarih Kitabını idefix'ten İndirimle Satın Alın! Patricia Fara – Bilim: Dört Bin Yıllık Bir Tarih Kitabını D&R'dan İndirimle Satın Alın!

0 Yorum

Bir Cevap Yazın