William Golding – Piramit

15 Aralık 2017
William Golding – Piramit Kitabını idefix'ten İndirimle Satın Alın! William Golding – Piramit Kitabını D&R'dan İndirimle Satın Alın!
William Golding - Piramit Piramit
William Golding
Modern Klasikler Dizisi
İş Bankası Kültür Yayınları
232

Golding, kendi yaşamından izler taşıyan Piramit'te bizi II. Dünya Savaşı öncesinde İngiliz taşrasının "sınıf takıntılı" ve boğucu ortamına götürür. İnsanların katı bir toplumsal hiyerarşiye göre konumlandığı, herkesin kendi yerini bildiği bu kasabada birbirine hiç temas etmeyen hayatlar sürülür. Anlatının henüz yetişkin dünyasındaki ilişkileri kavrayamamış bir gözlemcinin, genç ve toy Oliver'ın bakış açısından aktarılması ise ironiktir. Piramit, 1920'lerden 1940'lara uzanan yeniyetmelikten yetişkinliğe geçiş sürecine tanıklık ettiğimiz Oliver'ın çocukluğuna ve gençliğine ait trajik olduğu kadar da komik üç hikâyeden oluşur.

Romanın başında sosyal merdivende yükselmek üzere ilk adımı atarak Oxford Üniversitesi'ne başlamaya hazırlanan Oliver, hem alt-orta sınıftan gelen anne babasının "sınırlı" dünyalarına hem de kasabanın daha yüksek sınıftan sakinlerine karşı öfke doludur. Toplumsal tabakalaşma ve sınıf bilincine dayanan bu "piramit" benzeri yapı, Oliver'ın kişisel olarak aşması gereken bir engeldir.

William Golding – Piramit Kitabını idefix'ten İndirimle Satın Alın! William Golding – Piramit Kitabını D&R'dan İndirimle Satın Alın!

0 Yorum

Bir Cevap Yazın