Albert Camus – Ölüm Cezası Üstüne Düşünceler

Ölüm Cezası Üstüne Düşünceler Kitap Kapağı Ölüm Cezası Üstüne Düşünceler
Albert Camus
Alan Yayıncılık
180

“Bu kitap ilk kez, Türkiye'nin yaşadığı bir geçiş döneminde, 1972 Nisan'ında kamu vicdanında ölüm cezalarına karşı yükselen sese, küçük de olsa bir katkı oluşturmak amacıyla çevrildi...
Bugün 13 yıl öncesinden de daha fazla karşıyım ölüm cezasına, bugün onu eskiden olduğundan daha da yararsız, anlamsız ve tiksindirici buluyorum. Ve bugün her yurttaşın, Yasanın verdiği tüm olanaklarla “Hayır!” diyerek idama karşı sesini yükseltmesinin zorunluluğuna her zamankinden daha fazla inanıyorum.” -Ali Sirmen

Engin Ardıç – Daktilo Konçertoları

Daktilo Konçertoları Kitap Kapağı Daktilo Konçertoları
Engin Ardıç
Cep Kitapları
133

“Bu yazılar elbette önce kadınlar için yazıldı. Ama bu, onları erkekler de okumaz, sevmez anlamına gelmiyor. (..) çoğunun kahramanları kadın, içlerinde bol duygu, epey hüzün, çokça “kadının ilgi alanına giren” malzeme var.. (..) Önde yazar, daktilo başında solo geçerken, orkestrayı oluşturan anılar, kırıklıklar, acılar, şarkılar, bu arada tabii bol kıraat da, yaylılar, nefesliler, vurmalılar misali eşlik ediyorlar!”

Ceyhun Atuf Kansu – Cumhuriyet Ağacı

Cumhuriyet Ağacı: Ya Bağımsızlık Ya Ölüm Kitap Kapağı Cumhuriyet Ağacı: Ya Bağımsızlık Ya Ölüm
Ceyhun Atuf Kansu
Bilgi Yayınevi
118

Ceyhun Atuf Kansu "Cumhuriyet Ağacı / Ya Bağımsızlık Ya Ölüm" adlı bu yapıtında cumhuriyetin ve bağımsızlığın güç elde edilebilen bir yaşam tarzı olduğundan söz ediyor. Atatürk'ün deyişiyle bir uyanışın ve savaşın sonucunda kazanılmıştır. "Yüzyıllardan beri çekilen ulusal çilelerin verdiği bir uyanış" ve "bu aziz vatanın her köşesini sulayan kanların bedeli." Bağımsızlığın bedeli ağırdır. Kan bedeli alınır ve kazanıldı mı, her gün korunması gereken bir yaşama koşulu olur. Her an yaşanılır, her an yeniden kazanılır, her an temellerine, yeni gelen kuşakların emeği, bilinci, sevgisi karışır.

Karl Marx – İntihar Üzerine

İntihar Üzerine Kitap Kapağı İntihar Üzerine
Karl Marx
Yeni Hayat Kütüphanesi
93

“Bu nasıl bir toplum, insan milyonların ortasında en derin yalnızlığı yaşıyor; hiç kimse farkına varmadan dayanılmaz kendini öldürme arzusuyla kahrolabiliyor?

Bu toplum toplum değildir... vahşi hayvanların yaşadığı bir çöldür.”

Rousseau

Carl Gustav Jung – Ulysses ve Picasso Üzerine Denemeler

Ulysses ve Picasso Üzerine Denemeler Kitap Kapağı Ulysses ve Picasso Üzerine Denemeler
Carl Gustav Jung
Düşün Yayıncılık
80

Jung bu denemeleri kaleme aldığı 1930’larda, 65 yaşındaydı. Joyce’dan altı, Picasso’dan beş yıl daha yaşlıydı. Böylesi bir üçlünün, birbiriyle neredeyse eşzamanlı ilişkileri sanat dünyası bağlamında çok önemli bir kazanım sağlaması yanında, sonraki kuşaklarca, birbirlerine yansıtmaları nedeniyle de şans sayılmalı.
Mazhar Candan’ın Önsöz’ünden...

Yalçın Küçük – Estetik Hesaplaşma

Estetik Hesaplaşma Kitap Kapağı Estetik Hesaplaşma
Yalçın Küçük
Tekin Yayınevi
245

Anlamamın kişisel hazzı, (...) mümkün olan kişisel kızgınlık ve kırgınlıkların tümünü ortadan kaldırıyor. Geriye toplumsal sorun, toplumsal sorumluluk ve tartışma gereği kalıyor. Toplumsal kızgınlık ve kırgınlıklarım benim değildir; ortadan kaldırılmasına göz yumamam.

Adrianne Blue – Öpüşme: Metafizikten Erotiğe

Öpüşme: Metafizikten Erotiğe Kitap Kapağı Öpüşme: Metafizikten Erotiğe
Adrianne Blue
Ayrıntı Yayınları
256

"Öpüşmeyle başladı aşk" diyen Adrianne Blue, öpüşmeyi nasıl keşfettiğimiz sorusunun yanıtını aramaya koyuluyor bu kitapta. Acaba Freud'un dediği gibi memeden kesilme gününün yani kıyamet gününün gelişiyle mi başladı? Yaratılıştan mı biliyoruz yoksa öğrendik mi?Birbiriyle çatışan birçok entellektüel alanda kısa bir yolculuğa çıkan ve dünya coğrafyasındaki deneyimlerini buna ekleyen yazar insanların yüzde doksanının öpüştüğünü söylüyor ve ekliyor: Artık kimse öpüşmenin çocuk yapmakla ilgisi olduğuna inanmıyor. Öpüşmenin, öpücüklerin macerasını Freud'dan etnologlara, antropologlardan şairlere, romanslardan heykel ve resme, Hollywood'dan edebiyata uzanan "tuhaf" öykülerle süslüyor. Masumiyet çağından zevk çağına öpüşlerin tarihini anlatıyor; yanak yanağa dudak dudağa; elden, dilden, cinsel organlardan, ayaktan...

Elie Wiesel – Bugünün Yahudisi

Bugünün Yahudisi Kitap Kapağı Bugünün Yahudisi
Elie Wiesel
Cep Kitapları
238

Birkenau'ya gece yarısı varışı anımsıyorum. Haykırmalar. Havlayan köpekler. Parçalanmak üzere olan ailelerin son kez bir arada olması. Genç bir Yahudi çocuğu babasının yanında erkekler konvoyunda ilerliyor. Onlar yürürken gece de kendileriyle birlikte dev alevlerin gökyüzünü yutmak ister gibi yükseldiği yere doğru yürüyor. Birden esir kampından biri yürüyenlere yaklaşıp gördüklerini, gecenin gerçeğini açıklıyor: Geleceği, geleceğin yokluğunu, sırrın anahtarını, kötünün gücünü. O konuşurken küçük erkek çocuk güven vermek ister gibi babasının koluna dokunarak, "Bu olanaksız değil mi?" diye fısıldıyor. "Onun sözlerini dinleme. Sadece bizi korkutmak istiyor. Söyledikleri imkânsız, akıl almaz. Anlattıkları bambaşka bir çağa, Ortaçağa ait. Yirminci yüzyılda, çağımızda bunlar olamaz. Dünya, Baba, uygar dünya böyle olayların gerçekleşmesine izin veremez."

Ancak uygar dünya bunları bilmesine karşın sessiz kaldı. Dünyadaki insanlar o zaman neredeydiler? Ve dünya kültürü nasıl böyle en aşağı noktaya inebildi? Bütün o ruhani liderler, o düşünürler, gerçeğe âşık olan filozoflar, adaletle sarhoş olan ahlakçılar öğretilerini Auschwitz'in büyük usta seçicisi Joseph Mengele'yle nasıl bağdaştırabildiler? Bir yerde ciddi, korkunç bir yanlışlık yapıldığını kendi kendime söyledim. Fakat bunun ne doğasını ne de failini biliyordum. Tarih ne zaman ve nerede böyle korkunç bir döneme girmişti?

Eduardo Galeano – Latin Amerika’nın Kesik Damarları

Latin Amerika'nın Kesik Damarları Kitap Kapağı Latin Amerika'nın Kesik Damarları
Eduardo Galeano
Sel Yayıncılık
359

Beş yüz yıldır topraklarındaki zenginlikler nedeniyle kesintisiz bir yağma ve saldırıya maruz kalan Latin Amerika'nın hikâyesi; bütün insanlığın güç ve iktidar ilişkilerinin, emperyalist politikaların, savaşların altındaki nedenlerin, baskı karşısında mayalanan öfkenin, isyanın ve acının özetidir.

Altın, inci, kalay, gümüş gibi madenlerin; kakao, şeker kamışı, muz, pamuk gibi tarım ürünlerinin fışkırdığı bereketli topraklar, halkların yoksulluğunu doğurmuş, her daim başka kıtaların ihtiyaçlarını karşılamak üzere kimi zaman işgal, çoğu zaman da kukla yönetimler aracılığıyla talan edilmiştir. Üstelik saldırganlar hiçbir zaman niyetlerini gizleme ihtiyacı da duymamıştır. Meksika'nın fethi sırasında Hernán Cortés'in yardımcılığını yapan Bernal Diaz del Castillo şu sözlerle bunu açıkça ifade eder: "Tanrı'ya ve hükümdarımıza hizmet için geldik biz buraya. Fakat aynı zamanda, buradaki zenginlikler için de geldik." Köle taşıyan gemiler belki artık okyanusu geçmiyor ama köle tüccarları Çalışma Bakanlığı aracılığıyla işlerini sürdürmeye devam ediyorlar.

Yağma ve talanın olduğu yerde elbette direniş de var; Latin Amerika tarihi aynı zamanda Tupac Amaru'dan Hidalgo ve Morelos'a, Simón Bolivar'dan José Artigas'a, Zapata'dan Castro ve Che Guevara'ya kadar bugünümüze de ilham veren birçok ismin öncülüğünde gelişmiş bir ayaklanmalar tarihidir. Eduardo Galeano bu hırs, talan, yağma, kan, gözyaşı ve direnişle harmanlanmış yüzyılların dökümünü her zamanki sade ama çarpıcı diliyle kayıt altına alırken, belleklere kazınması gereken bir gerçekliğin altını kalınca çiziyor, bugünü anlamanın ipuçlarını incelikle satırlara döküyor, sömürüye karşı öfke kadar umudu da büyütüyor…

Abdullah Rıza Ergüven – Evren – Doğa

Evren - Doğa: Varlığın Kendiliğindenliği Kitap Kapağı Evren - Doğa: Varlığın Kendiliğindenliği
Abdullah Rıza Ergüven
Berfin Yayınları
180

Evrendeki yolculuğa Demokritos,, İbni Haldun, Galile, Darwin, Marks, Lenin, Einstein, Atatürk, Hawking gibi aydınlanmayı ve bilimi savunan insanlardan yola çıkan Abdullah Rıza Ergüven, Big Bang'i ve evreni sorgulayarak "Büyük Patlama"dan önce evrenin var olduğunu ileri sürüyor.

Ergüven'in 1997'de tamamladığı bu çalışmasında kara delikler, süpernovalar, kuarklar ve ip kuramı gibi önemli konulara değinerek evren ve yaratılışa diyalektik felsefeyle bilimsel bir pencereden bakıyor.

Abdullah Rıza Ergüven şöyle diyor:
".. İnsan bilgiyle donanır, aydınlanırsa, insanlığına kavuşur ancak! Ussal yaşam, doğaya uygun yaşamayı gerektirir. Ussal yaşam bilgiyle gerçekleşir. Evren, doğa varlığın kendiliğindenliği! Bunun ayrımına bilgiyle ulaşılır ancak!

Bilim, Güneşe benzer; Güneş balçıkla sıvanmaz!.."

Entellektüel’den Entel’e

Entellektüel'den Entel'e Kitap Kapağı Entellektüel'den Entel'e
Demirtaş Ceyhun
Sis Çanı Yayıncılık
112

Entelektüel kavramı da, 12 Eylül’den nasibini aldı, onbir harfinden tam altı harfini yitirdi. Entel oldu. Ama gerçek entelektüelleri yok edebilmek olanaklı mı? Tövbe sözümüz 12 Eylül entelektüellerine.

Sibel Özbudun & Temel Demirer – Söylenecek Yalan Kalmadı: İnsan Hak(sızlık)ları

Söylenecek Yalan Kalmadı: İnsan Hak(sızlık)ları Kitap Kapağı Söylenecek Yalan Kalmadı: İnsan Hak(sızlık)ları
Sibel Özbudun & Temel Demirer
Ütopya Yayınevi
510

Yerküremizde de topraklarımızda da insan "hak(sızlık)ları"ndan söz etmek; eğer müesses -kapitalist- "nizam"a ve "olağan" dediklerine bir itiraz, eleştiri, karşı çıkış, en çok da isyan değil ise, kocaman bir yanılsama veya bir yalandır... Çünkü müesses -kapitalist- "nizamlar"ın insan "hak(sızlık)ları" babında "söylenecek yalanları kalmamıştır"! Kolay mı? Bush'un Irak'a "demokrasi" ve "insan hak(sızlık)ları" götürdüğünü haykırdığı bir dünyada (küreselleşme" ve) burjuvazi açısından "hak(sızlık)" geneliyle bir saldırı, talan ve yağmadır! Hayır; hiçbir şeyi abarttığımız yok; topyekûn bir yıkıcılığa tahvil olmuş olan sürdürülemez kapitalizm koşullarında "insanlık durumu" bir mahkûmiyete dönüşmüştür! Ama "öteki(leştirilen)ler"in omuz omuza yolunu açacağı, şövenist "linç iklimi"nin yerle yeksan edileceği günler de gelecek: Kapitalizmin "sıradan kötülükler"inden, "çürüme ve cinnet kareleri"nden, "çılgın milliyetçilik"inden mutlaka hesap sorulacak... Ancak yeri gelmişken şimdiden açıklamadan geçmeyelim: "Sorulacak olan hesap"ta kesinlikle insan hakları ihlâli olmayacaktır! Bu, hak ihlâlinin ne demek olduğunu Filistin askısından F-Tipi hücrelere dek yaşayarak öğrenenlerin, TCK 301 mağdurlarının, yani Hrant Dink'in veya Apé Musa'nın kardeşlerinin sözüdür... O sözler ki, işkencede kan kusmak pahasına bir adım geri atmayan Dr. Hikmet Kıvılcımlı'ların, ser verip sır vermeyen İbrahim Kaypakkaya'ların, bir 6 Mayıs sabahındaki Deniz Gezmiş'in, Kızıldere'de kurşunlanan(lar)dan Mahir Çayan'ın ve daha nicelerinin "ateşle sınanmış"lığına, aşka ve hayata dair tutkularına mündemiçtir... İş bu nedenledir ki biz hep "Dersimiz Tarih: Kaldığımız Yeri Unutmayın" deriz... Bunun içindir azınlıklar ve milli mantık(sızlığ)ın yarattığı Ermeni felaketi (soykırımı) konusundaki hassasiyetimiz... Bunun içindir "evet, evet, hepimiz Ermeniyiz, hepimiz Kürdüz!" diye haykırışımız... * * * Dileriz ki bu kitap, özgürlük için dövüşenlerin yoldaşı olur. Ve umarız, bir daha kaleme alınmasını gerektirmeyecek koşulların biçimlenişine katkıda bulunur...

Zeynep Selvili Çarmıklı – Pembe Fili Düşünme

Pembe Fili Düşünme Kitap Kapağı Pembe Fili Düşünme
Zeynep Selvili Çarmıklı
İnkılap Kitabevi
208

Pembe fili düşünmemem gerekiyor. Tamam, o zaman kocaman, gri bir balina düşünürüm. Pembe fili düşünme. Balinalardı değil mi su püskürten? O kadar zaman nefeslerini mi tutuyorlar, ne yapıyorlar? Pembe fili düşünme. Geçenlerde aldığım kitabı da düşünebilirim. Pembe fili düşünme. Çok heyecanlıyım başlamak için. Pembe fili düşünme. Pembe fili düşünmemem lazım. Acaba kaç defa düşündüm? Pembe fili düşünme.

Böyle de düşünmemem lazım galiba. Pembe fili düşünme. Pembe fili düşünme. Mini mini bir kuş donmuştu, pencereme konmuştu. Pembe fili düşünme. Of kaç dakika oldu acaba? Pembe fili düşünme. Dakika tutmayı unuttum galiba. Pembe fili düşünme. Pembe fili düşünme.  Acaba telefonum nerede? Kılıfı da pembe! La la la la. Pembe fili düşünme. Pembe fili düşünme.

Kürşat Başar – Bazen Unutmak İstersin

Bazen Unutmak İstersin Kitap Kapağı Bazen Unutmak İstersin
Kürşat Başar
Everest Yayınları
224

Tarihin ilk dönemlerinden kalan eşyaların sergilendiği müzelere hiç gitmediniz mi?

Bir yanda balta, mızrak, bıçak, ok türü şeyler öte yanda bugün de hemen hemen aynıları kullanılan küpe, gerdanlık, bilezik, göz boyası gibi şeyler...

Kadınların milattan önce kullandığı kolyeler, küpeler, taraklar, bilezikler, tokalar

bugün en havalı mağazalardan dünya parasına alacaklarınızla birebir aynı.

Peki aynı dönemde erkekler ellerindeki bütün aletlerle uğraşa didine ne yapmış?

Balta!

Erkekle kadın arasındaki farkı soruyorsanız buyurun:

Baltayla küpe arasındaki fark...

Aşk, ilişkiler, evlilik, kadınlar, erkekler...

Kürşat Başar bu kitabında hepimizin hayatına dokunan kısa hikâyeler

ve yazılarla karşımıza çıkıyor.

Düşündüren, sevindiren, kederlendiren,

yeri geldiğinde kahkaha attıran yazılar bunlar. Kimi zaman bize can alıcı sorular soruyor, kimi zaman yine yüreğimize dokunan hüzünlü bir hikâye anlatıyor.

Tuba Ezici – Adam Sandıklarımız

Adam Sandıklarımız Kitap Kapağı Adam Sandıklarımız
Tuba Ezici
Olimpos Yayınları
160

Bu kitabı adam sandığı erkek yüzünden, yürek sandığında acılar ve hayal kırıklıkları biriktiren kadınlara ithafen yazdım.

Ve sen de o adam sandığımız erkeklerden biriysen, lütfen o elindeki kitabı sakince rafa bırak…

Zira içinde görmek istemeyeceğin gerçekler var.