Georges Bataille – Erotizm

Ãœcretli e-kitap indir
Erotizm Kitap Kapağı Erotizm
Georges Bataille
Onur Yayınları
189

Bataille bu yapıtında erotizmi tüm boyutlarıyla ele almakta, cinsellikten dinselliğe, doğumdan ölüme kadar her açıdan tartışmaya açmakta, aşksal tutkuyu eni boyu anlatmaya çalışmakta, bir anlamda erotizmin şifrelerini çözmektedir.

İnsanoğlu yalnızca bedenlerin birleşmesinde mi şehvet duyar? Erotizm mutluluk mu getirmektedir, yoksa tam tersi olan acı mı daha ağır basar zaman içinde. Ölümle şehvet arasındaki, erotizmle öldürmek arasındaki ilişkinin boyutu nedir? Tanrıya kurban verme törenlerinde erotizm nerede başlar, nerede biter?... Bataille bütün bu sorulara yanıt ararken insanı tüm tutkularıyla ele almakta, erotizmin verdiği mutluluğu, acıyı, tutkunun boyutlarını irdelerken tarih görüngesinden erotizmin felsefesini yapmaktadır. Bunu yaparken de erotizmi içerdiği yasaklardan ve hiçe saymalardan yola çıkarak üremeyle, ölümle, dinle , katletmelerle, kurban vermelerle, savaşlarla... İlişkilerini irdelemekte, bizi hıristiyanlığın ilk çağlarına kadar götürmektedir.

Bataille bu yapıtıyla yerleşik yargıların çok ötesinde bir ufuk açmakta, hiç düşünmediği bir dünyanın kapılarını aralamaktadır.

Ücretli e-kitap indir

“Georges Bataille – Erotizm” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir