Ahmet Semih Tulay – Antik Öyküler

Ücretli e-kitap indir
Antik Öyküler Kitap Kapağı Antik Öyküler
Ahmet Semih Tulay
Söke Yayınları
60

Ege Bölgesi’nin en güzel illerin den birisi olan Aydın, 8007 kilometre karelik bir alanı kapsar ve Denizli, İzmir, Manisa, Muğla İlleriyle komşudur. Batısında Ege Denizi yer alır.
Kent topraklarının bir kısmı, Anadolu’lu Tarihçi Herodot’un "En güzel gökyüzü ve en güzel iklimli yer" olarak tanım ladığı İyoııya’da kalır. Bir kısım toprakları ise Karya ve Lidya’dadır. Aydın’ı yoğun arkeolojik yerleşimlerden dolayı “Uygarlıklar Merkezi” olarak adlandırmak yanlış olmaz. Aydın İli’nde bir çok antik kent ve merkez vardır. Bunlardan kazı ve araştırma yapılan lar ile ziyaret edilerek görülebilenler ve isimleri bilinenler şunlardır: Akharaka, Afrodisias, Alabanda, Alinda, Amyzon, Aninetos, Antiocheia ad Macandrum, Assesos, Didyma, Euhippe, Gerga, Gordio teikhos, Harpasa, Magnosia ad Maeandrum , Mastaura, Melie, Milet, Myus, Naulokhos, Nysa, Orthosia, Panion ion , Piginda, Plarasa, Priene, Pygela, Pyrrha, Tlıebai, Tralles. Özellikle bunlardan Afrodisias, Didyma, Milet ve Prime, Anadolu arkeolojisinde olduğu kadar, Dünya arkeolojisinde de çok önemli bir yere sahiptirler. Aydın’da bu arkeolojik merkezlerden başka gün ışığına çıkmayı bekleyen bir çok yer daha vardır.

Ücretli e-kitap indir
Ücretli e-kitap indir Ücretli e-kitap indir

Emrah Serbes – Hikayem Paramparça

Ücretli e-kitap indir
Hikayem Paramparça Kitap Kapağı Hikayem Paramparça
Emrah Serbes
İletişim Yayınları
176

"Annemin öldüğünü anlatma, onun etkisi altında olduğum için kendisini sevdiğimi düşünmesin."
"Tamam Galip."
"Karanlıkta uyuyamadığım için gece lambasını açık bıraktığımı anlatma, beni ottan boktan korkan biri zannetmesin."
"Tamam Galip."
"İlk defa âşık olduğumu anlatma, beni bu konularda tecrübesiz biri zannetmesin."
"Tamam Galip."
"Geçen sene el frenini çekmeyi unutup Kartal'ı boklu dereye yuvarladığımızı anlatma. Malının kıymetini bilmeyen biri olduğumu düşünmesin."
"Tamam Galip."
"Babamın orospu çocuğu olduğunu anlatma. Onu bizzat ben anlatmak istiyorum."
"Tamam Galip."

Gecenin ilk müşterisi olan, sabahçı kahvelerinde, çorbacılarda ayılan genç adamlar. Bazen en anlamsız yüzü yaşamanın ve bazen yel değirmenini arayan içli bir hatıra. Henüz ölmemişler ve ölümle tanışmamışlara yazılmış hikâyeler... Namluya sürülmüş küfür... Büyümemiş bir çocuk... Pati yapan arabalar, yutkuna yutkuna dinlenen şarkılar ve hayattan meseleler. Kutlanan yenilgiler, "hayat kerpiçten bir gökdelen sevgili kardeşim, yanlış bir parantezde yaşıyoruz. Bırak konuşalım, iki çift laf edelim, yüz yüze bakıyoruz..."

Emrah Serbes, hayatı kendine katık eden, sokaktan çağlayan bir sesle yeraltının dumanını anlatıyor bize. Bitmez bir ergen öfkesiyle kuyuya düşmüş çocuklara sesleniyor.

Emrah Serbes'ten parça parça anlar, parça parça anılar, paramparça hikayler...

Ücretli e-kitap indir
Ücretli e-kitap indir Ücretli e-kitap indir

David Herbert Lawrence – Adalari Seven Adam

Ücretli e-kitap indir
Adalari Seven Adam Kitap Kapağı Adalari Seven Adam
David Herbert Lawrence
Notos Kitap
126

Joseph Conrad'ın Zafer adlı romanının kahramanı Axel Heyst, "Bu adalara vurgunum ben!" der. D.H. Lawrence'ın Adaları Seven Adam adlı uzun öyküsü de "Adaları seven bir adam vardı" diye bir masal gibi başlar. Çevresine yabancılaşmış modern insanın, mutluluğu kaçışta aramasını dile getiren Lawrence, Axel Heyst'i başka bir düzeyde yeniden anlatır sanki. "Hiç kimsenin bir ada olmadığını", bir kaçış ütopyasının çağdaş yaşamın insan bilincinde yarattığı bunalımlara çözüm getiremeyeceğini bir daha gösterir Lawrence. Bu bakımdan amacı, eninde sonunda Conrad'ınkiyle birleşir. Lawrence'ın kahramanı da herkesten uzaklaşmak, bir adaya, yalnız kendisinin olacak bir adaya, kendi dünyasına kapanmak ister. Bu özlemi gerçekleşir.
Akşit Göktürk

Adaları Seven Adam çağdaş dünya edebiyatının en önemli yazarlarından D.H. Lawrence'ın üç öyküsünü bir araya getiriyor: "Adaları Seven Adam", "Dokundun Bana", "Sallanan At Birincisi".

Ücretli e-kitap indir
Ücretli e-kitap indir Ücretli e-kitap indir

Sabahat Sercan Pınar – Zekiye Hanım’ın Nar Ağacı

Ücretli e-kitap indir
Zekiye Hanım'ın Nar Ağacı Kitap Kapağı Zekiye Hanım'ın Nar Ağacı
Sabahat Sercan Pınar
Sokak Kitapları Yayınları
208

Anneannemle Kemah'a yaptığımız o ziyaretin üzerinden yıllar geçti. Şimdi ben iş güç sahibi yetişkin bir insanım. Anneannemin bana anlattıklarını zaman zaman düşünürüm. Yaşım ilerledikçe anlatılanları daha da iyi idrak ediyorum. İşte kuşaktan kuşağa eğitimin, kültürün geçişi böyle oluyordu demek ki. Bu böyle zincirleme uzayıp gidecekti. Fırat Nehri nasıl asırlardır kesilmeden akıyorsa, uygarlık da böyle kuşaktan kuşağa çoğalarak akıyordu. Anneannemin anneannesi yalnız onu eğitmemişti, ben de onun eğitiminden faydalanmıştım.

Ücretli e-kitap indir
Ücretli e-kitap indir Ücretli e-kitap indir