Aziz Nesin-Nah Kalkınırız

Ücretli e-kitap indir
Nah Kalkiniriz Kitap Kapağı Nah Kalkiniriz
Aziz Nesin
Edebiyat-Hikaye
2005
EPUB
200

Bilindiği üzere her ülkede azçok birbirine benzer yiğitlik ölçekleri vardır. Kimi ülkede örneğin pozu gücü yiğitliğin göstergesidir. Sağlam yapılı insanlar yiğit sayılır. Kimi ülkede yiğitlik boyla bosla, pazu gücüyle değil, yüreklilikle ölçülür; gözünü budaktan sakınmayanlar yiğit sayılır. Kimi ülkede sözünü sakınmayanlar, eğriye eğri doğruya doğru konuşanlar yiğittirler. Kimi ülkede...

Ücretli e-kitap indir
Ücretli e-kitap indir Ücretli e-kitap indir

Jackie Collins – Fahişe

Ücretli e-kitap indir
Fahişe Kitap Kapağı Fahişe
Jackie Collins
Roman , Öykü
İnkılap Yayınları
PDF
Nico Constantine, güzel krupye kıza elli dolarlık bahşiş bırakıp, yirmi bir masasındaki oyunculara gülerek kalktı, ve beşer yüz dolarlık altın renkli on iki fişi cebine koydu. Fena kazanç sayılmazdı, yarım saat içinde temiz altı bin doları cebine indirmişti. Ama iki yüz bin dolar yutulan oyuncu için hiç de yüklü kazanç sayılmazdı. Nico, kalabalık Las Vegas Kumarhanesini gözden geçirdi. Siyah gözlerini salonu dolduran kalabalığın üstünde ileri geri dolaştırdı. Desenli giysileri içinde, sıska kollarındaki inanılmaz güçle, para makinelerinin kollarını çeken ufak tefek, yaşlı hanımlar, rulet masalarında ayaküstü kazandıkları seksen, doksan doları cebe indiren -heyecan ve fazla sıcaktan bitkin düşmüş- sağlıklı çiftler, hacıağaları
gözleyerek ağır ağır dolaşan boş bakışlı orospular, ve hazır  giysileri içinde zar masalarının başında orta-Amerika aksanıyla çığlıklar atan hacıağalar. Tüm gerçeklikten uzak bir dünya.
Ücretli e-kitap indir
Ücretli e-kitap indir Ücretli e-kitap indir

Stefan Zweig – Satranç

Ücretli e-kitap indir
Satranc Kitap Kapağı Satranc
Stefan Zweig
PDF
Türkiye İş Bankası Yayınları
1 September 2014
77

Satranç sonsuz eski, ama aynı zamanda sonrasız yenidir; kuruluşu mekanik, ancak sadece hayalgücü ile etkilidir; geometrik açıdan sabit bir alanla sınırlı olmakla birlikte kombinasyonlarında sınırsızdır, sürekli kendini geliştiren, ancak yine de verimsiz, hiçbir yere götürmeyen bir düşünme eylemidir; hiçbir şey hesaplamayan bir matematik, esersiz bir sanat, temelsiz bir mimaridir.

Stefan Zweig'ın, 1942 yılında, Hitler iktidarından kaçarak sürgün hayatı yaşadığı Buenos Aires'te yayımladığı Satranç adlı romanı, hem yazarın intiharından önce bıraktığı bir veda mektubu hem de doğrudan Nazizm'i hedef aldığı tek kurmaca eseridir. New York'tan Buenos Aires'e yapılan bir gemi yolculuğunda, dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic, kendisi için beklenmedik bir rakip olan Dr. B. ile karşılaşır. İsimsiz bir amatör olan bu gizemli rakibin satrançla tanışmasının olağanüstü bir hikâyesi vardır. Bir Nazi kurbanı olan Dr. B., o kara günlerde sadece satranç sayesinde ayakta kalabilmiştir.

Hikâyenin diğer kahramanı Czentovic ise iletişim kurmakta zorlanan, yaşamında satranç dışında hiçbir şey olmayan, kazanmaya kurulu bir saat, soğuk, küstah, kuralcı, yüzeysel, kültürsüz, karacahil bir "dahi"dir. Bu kısa anlatıda, Zweig'ın tüm izleklerini bulmak mümkün: dünün dünyasından bugünün dünyasına geçiş, marazi tutkular, sapkın zekâlar, felaketlerini yaşamları boyunca taşıyan bireyler, fazişm ve kaba şiddet karşısında Avrupa'nın ve dünyanın kaderi…

Ücretli e-kitap indir
Ücretli e-kitap indir Ücretli e-kitap indir

Jack London – Yaşamak Hırsı

Ücretli e-kitap indir
Yaşamak Hırsı Kitap Kapağı Yaşamak Hırsı
Jack London
Dünya Klasikleri, Edebiyat, Hikaye (Öykü)
1977
102

Amerikalı gazeteci yazar Jack London (1876-1916) aynı zamanda bir denizci, altın arayıcısı ve macera adamıydı. Hayatı gemilerde, barlarda, sokaklarda geçti. Giriştiği kavgalarda yaralandı, serserilikten hapiste yattı. Fabrikalarda ağır işlerde çalıştı. Alkole de düşkündü. Hiçbir zaman bir diploma sahibi olamayan London yerel kütüphanelerde vakit geçirip kendi kendini eğitti (Sonradan çok büyük bir şahsi kütüphaneye sahip olacaktır). Sosyalist ve aktivistti. Çelişkili bir biçimde ırkçılıkla da suçlanmıştı. Popüler dergi yayıncılığının zirveye çıktığı bir dönemde bu dergiler için hikâye yazmaya başladı. Dergi hikâyeciliğinin öncülerinden oldu, bu işten para da kazandı. Çok okunan hikâyelerinde kendi yaşadıklarını ve gözlemlerini anlattı. Bilinen sözlerinden biri de şudur: "Köpeğe verilen bir kemik yardımseverlik değildir. Yardımseverlik, siz de köpek kadar açken onunla paylaşılan kemiktir." Bu kitapta yer alan hikâyeler şunlardır:

*Yaşamak Hırsı (Love of Life) ... Sayfa 3 *Beyaz Issızlık (The White Silence) ... Sayfa 20 *

Meksikalı (The Mexican) ... Sayfa 29 *Ateş Yakmak (To Build a Fire) ... Sayfa 52 *Altın Damarı (All Gold Canyon) ... Sayfa 66 *Yüz Karası (Lost Face) ... Sayfa 83 Londra Hakkında Bilgilerin Bulunduğu bu hikayede konu Bir adam arkadaşı ile altın aramaya gider. Yolda azıkları biter ve bitkin düşerler. Arkadaşı fazla dayanamaz, ölür. Kendi ise yoluna bitkin şekilde devam eder. Yolda onu sınavların en zoru bekliyordur.. 
Kurt açtır, adam aç.. Aralarında ölüm kalım savaşı başlar. Her ikisi Yaşam Hırsı için mücadele verir. 
Hangisi kazanır? 

Ücretli e-kitap indir
Ücretli e-kitap indir Ücretli e-kitap indir